Trwa ładowanie...

Milion za obraz Fangora. "Pękła magiczna granica"

Praca należy do najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów serii op-artowskich obrazów tzw. „kół”

Milion za obraz Fangora. "Pękła magiczna granica"
d1syj0i
d1syj0i

We wtorek, podczas aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art w Warszawie osiągnięto rekordową kwotę za pracę Wojciecha Fangora. Prywatny kolekcjoner zapłacił za nią milion złotych (plus 23 proc. opłat aukcyjnych). - To rekord na polskim rynku sztuki. Pękła magiczna granica miliona złotych. Do tej pory nie było nie było większej sprzedaży Fangora w Polsce - mówi WawaLove.pl. Marta Rydzyńska z Polswiss Artu.

Obraz „MA 32” Wojciecha Fangora z 1971 roku startował z ceną wywoławczą 550 tys. zł a jego wartość szacowano na poziomie 750 000 – 950 000 zł. Wcześniej sprzedawano już jego obrazy za podobne kwoty . - Praca należy do najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów serii op-artowskich obrazów tzw. „kół”, ta dodatkowo opracowana jest w zupełnie niespotykanej kolorystyce: ciemny, burgundowy okrąg rozpływa się na niej w mocną żółcień - informuje Rydzyńska.

„MA 32” powstał w 1971 r. i prezentowany był na głośnej krakowskiej wystawie Fangora w 2012 roku w Krakowie oraz na wielkiej retrospektywnej wystawie twórczości Wojciecha Fangora zorganizowanej przez warszawską Zachętę we współpracy z Ministerstwem Kultury i Sztuki w 1990 roku z okazji 50-lecia jego pracy artystycznej. Ta wielka wystawa jego prac pokazywana była również w krakowskim i poznańskim BWA.

- Od ponad roku trwa istny „boom” na twórczość zmarłego w ubiegłym roku artystę - podkreśla Rydzyńska. I dodaje, że niespełna miesiąc temu w amerykańskim domu aukcyjnym Freeman's w Filadelfii padł światowy rekord - obraz Fangora został tam sprzedany za 1 200 tys. zł (+opłaty aukcyjne). Na polskim prace Fangora oscylowały od jakiegoś czasu pod granicą miliona ale żadnej nie udało się jej osiągnąć, aż do wczorajszej aukcji.

d1syj0i

Już w wieku kilku lat wiedział, że chce być malarzem

Spektakularnie przebiegała licytacja wybitnej rzadkości - „Portretu sferycznego” Bolesława Biegasa z 1943 roku, który z 70 tys. był licytowany przez kolekcjonerów finalnie aż do 160 tys. zł, przekraczając znacząco górną estymację. Muzealnej klasy obraz Olgi Boznańskiej „Portret kobiety w szalu” został sprzedany za 280 tys. zł . Obraz Jacka Malczewskiego „Rybak i Chimera” sprzedano za 390 tys. zł. Dwa obrazy Tadeusza Kantora sprzedano za 280 tys. zł i 250 tys. zł). Wśród dzieł sztuki współczesnej, najgoręcej licytowano obraz Kajetana Sosnowskiego oraz dyptyk przestrzenny Ryszarda Winiarskiego. Żaden obraz nie osiągnął jednak nawet sumy zbliżonej do tej, za który sprzedano "MA 32"

Wojciech Fangor urodził się w 1922 r. w Warszawie. Malarstwa uczył się prywatnie u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, w 1946 r. otrzymał zaocznie dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jak mówił w jednym z wywaidów, już w wieku kilku lat wiedział, że chce być malarzem. - W życiu, poza genami, które się ma, olbrzymią rolę odgrywają przypadki - miejsca, czasu, zdarzeń na pozór szczęśliwych, a czasem na pozór nieszczęśliwych, które okazują się zbawienne. Mając lat trzy czy cztery malowałem jak wszystkie dzieci, ale w wieku 6-7 lat chciałem być malarzem, pociągało mnie to, oglądałem albumy i obrazy - wspominał. był jedynym polskim artystą w historii, który miał indywidualną wystawę w nowojorskim Guggenheim Museum. Zmarł w październiku 2015 roku.

d1syj0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1syj0i
Więcej tematów