Trwa ładowanie...

Mieszkańcy Józefowa wnioskują o referendum ws. metropolii. Zebrali ponad 2 tys. głosów

"Wierzymy, że nic nie stanie na przeszkodzie i referendum w Józefowie odbędzie się"

Mieszkańcy Józefowa wnioskują o referendum ws. metropolii. Zebrali ponad 2 tys. głosów
d1qot7f
d1qot7f

Józefów to kolejna podwarszawska gmina, która chce wypowiedzieć się w sprawie włączenia do metropolii warszawskiej. Grupa mieszkańców miasta wystąpiła do władz Józefowa z wnioskiem o przeprowadzenie referendum, a następnie, podczas kilkudniowej akcji zebrała pod wnioskiem wymaganą liczbę podpisów. 11 kwietna o 8.00 rano podpisy zostaną przekazane burmistrzowi Józefowa, aby Rada Miasta mogła kontynuować procedurę referendum.

W Józefowie skorzystano z zapisu ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym referendum może zostać przeprowadzone na wniosek grupy mieszkańców. - Podjęliśmy decyzję, by - inaczej niż w Legionowie - wyjść na ulicę, porozmawiać z ludźmi, by było to referendum obywatelskie - mówi WawaLove Piotr Gąszcz, mieszkaniec podwarszawskiego Józefowa, jeden z pomysłodawców akcji. - Wcześniej dowiedzieliśmy się od burmistrza, że musimy zebrać co najmniej 1945 pdpisów, czyli wymagane 10 proc. Przez 3 dni udało się zebrać ponad 2 tys. głosów popierających nasz pomysł - dodaje Gąszcz.

- Już w sobotę, 8 kwietnia mieliśmy ponad 1700 podpisów. Kontynuowaliśmy zbieranie jeszcze w niedzielę, bo akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony mieszkańców miasta. Widać, że bardzo chcą zabrać głos w dyskusji na temat jego przyszłości – mówi Mariusz Batorski, pełnomocnik grupy inicjatorów referendum i radny Józefowa.

Wzorem Legionowa

11 kwietnia, we wtorek, podpisy zostaną złożone w Urzędzie Miasta. Następnie Rada Miasta powoła komisję, która zweryfikuje wniosek i podpisy. Kolejny etap to podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum. Pytanie, które ma pojawić się na kartach do głosowania brzmi „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Józefów?" - Skorzystaliśmy ze wzoru pytania zadanego podczas referendum w Legionowie, żeby mieć pewność, że spełnia wszelkie wymogi formalno-prawne – dodaje Mariusz Batorski. - Wierzymy, że nic nie stanie na przeszkodzie i referendum w Józefowie odbędzie się. Uważamy, że jego wyniki mogą być bardzo przydatne autorom planowanej ustawy. Referendum to piękny wynalazek demokracji – podkreśla mieszkaniec Józefowa.

Inicjatorzy akcji liczą, że referendum odbędzie się 4 czerwca. Na Facebooku powstała grupa „Referendum Józefów”, gdzie na bieżąco pojawiają się informacje o postępach. Wniosek wraz z podpisami zostanie złożony w Urzędzie Miasta 11 kwietnia o godz. 8.00. Organizatorzy liczą, że Rada Miasta podejmie uchwałę w tej sprawie jeszcze w tym tygodniu.

d1qot7f

Legionowo, Raszyn, Nieporęt...

Również radni gminy Nieporęt przyjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum lokalnego, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat przyłączenia do Warszawy.

31 marca w Nieporęcie odbyła się sesja nadzwyczajna, podczas której radni zagłosowali za włączeniem gminy do tzw. MegaWarszawy. Referendum zaplanowano na 14 maja.

Na pytanie ws. metropolii ponad tydzień temu odpowiadali w referendum mieszkańcy Legionowa. Wynik był druzgocący dla pomysłu Prawa i Sprawiedlości dot. metropolii. W referendum w Legionowie 17 tys. 793 mieszkańców, czyli 94,27 proc., wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej . Pomysł na referendum w tej sprawie pojawił sie też w gminie Raszyn .

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy , który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

d1qot7f
d1qot7f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qot7f
Więcej tematów