Międzynarodowy sukces warszawskich licealistów
Pokonali m.in. Chińczyków, Anglików czy Rosjan. "Po ciężkich bojach wracamy do Polski ze złotym medalem"
Drużyna złożona z uczniów warszawskich szkół średnich zdobyła drugie miejsce oraz złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (28th International Young Physicists' Tournament), jaki właśnie zakończył się w Nakhon Ratchasima w Tajlandii - informuje serwis PAP - Nauka w Polsce .
Uczestnicy konkursu mieli czas od ubiegłego roku, by opracować rozwiązania 17 problemów, na które nie ma jeszcze odpowiedzi w literaturze naukowej. Praca zespołu polegać może zarówno na znalezieniu teoretycznego wyjaśnienia, jak i na przeprowadzeniu doświadczeń. Każdy z problemów mógł być rozważany jako niezależny projekt badawczy.
W tym roku drużyny zastanawiały się m.in. nad tym, dlaczego da się grać na liściu trawy i jaki kształt przybiera pióropusz dymu ze świeczki przykrytej szklanką. Badały, czy butelka wypełniona cieczą może spowodować pożar i sprawdzały, jak wylewa się z filiżanki kawa podczas przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Młodzi fizycy przekonywali się też, dlaczego mokre ubrania są ciemniejsze niż suche i zgłębiali właściwości prostego "poduszkowca" zrobionego z balonika i płyty CD.
Podczas turnieju każda drużyna występuje na zmianę w roli referenta, oponenta lub recenzenta. Referent przedstawia istotę rozwiązania problemu (zadania) i prezentuje wnioski (niekiedy zademonstrować musi doświadczenie). Oponent wyznacza problem do referowania, zadaje pytania i krytykuje referat. Recenzent z kolei dokonuje krótkiej oceny wystąpień referenta oraz oponenta.
Polskę reprezentowała drużyna warszawskiego Klubu Naukowego Fenix.- Nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce w ścisłych finałach 28 Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków! Po ciężkich bojach wracamy do Polski ze złotym medalem! - napisali młodzi fizycy na swoim fanpejdżu. Warszawiacy pokonali m.in. Chińczyków, Anglików czy Rosjan. Ustąpili miejsca tylko Singapurczykom.
Polskie drużyny, zanim trafią do międzynarodowych finałów, prezentują swoje rozwiązania tych problemów podczas krajowego Turnieju Młodych Fizyków. W Polsce turniej rozgrywany jest od 1990 roku. Warszawiakom serdecznie gratulujemy. Jeśli i wy chcecie to złożyć gratulacje, możecie to zrobić TUTAJ .
Przeczytajcie też: Studenci UW laureatami „Diamentowego Grantu”