Trwa ładowanie...

Miasto grzechu. Spacer śladami przestępców i żebraków

Gdzie trafiali warszawscy przestępcy i czy tzw. Domy Kary i Poprawy rzeczywiście miały na nich zbawienny wpływ?

Miasto grzechu. Spacer śladami przestępców i żebraków
d21gvmb
d21gvmb

Namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek zwykł wychwalać trafność i skuteczność rozporządzeń porządkowych w kraju. Jednak 200 lat temu wieczorny spacer ulicami Warszawy wiązał się ze sporym ryzykiem. Podczas powrotu do domu polecano trzymać nagi pałasz przed sobą, aby złodziej nie zdołał zarzucić stryczka na szyję swojej ofiary.

Właściwie nie wiadomo było, których okolic unikać. Wystarczyło skręcić z Krakowskiego Przedmieścia w Trębacką lub Kozią, żeby w mgnieniu oka przenieść się z eleganckiego pasażu do niebezpiecznego zaułka. Pałace sąsiadowały z drewnianymi ruderami, zaś po trzecim rozbiorze opuszczone siedziby magnackie same stały się mieszkaniem włóczęgów i żebraków. Poruszanie się w tak niejednorodnej przestrzeni wymagało bardzo dobrej znajomości miasta, stąd przyjezdni często stawali się najlepszymi klientami warszawskich rzezimieszków.

Varsaviada NZS UW wraz z biurem WAWstep zapraszają na swój najbliższy spacer na którym dowiecie się:
- których miejsc w mieście należało unikać,
- dlaczego kat przeprowadził się ze Starego Miasta na Krakowskie Przedmieście i skąd wziął na to pieniądze,
- dlaczego najchętniej bawiono się na Furmańskiej,
- gdzie trafiali warszawscy przestępcy i czy tzw. Domy Kary i Poprawy rzeczywiście miały na nich zbawienny wpływ,
- dlaczego władze miejskie tolerowały domy publiczne.

Spacer rozpocznie się 27 lutego o godz. 12.00 przy Kolumnie Zygmunta na Starym Mieście. Opowieściami o warszawskich przestępcach i żebrakach podzieli się licencjonowany przewodnik Piotr Hummel z WAWstep. Wstęp wolny.

Przeczytaj też:

d21gvmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21gvmb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj