Trwa ładowanie...

Mazowsze. Ruszają izolatoria oraz hotele dla medyka

W trzech miastach w woj. mazowieckim powstały izolatoria. To miejsca dla osób zakażonych koronawirusem, które nie wymagają hospitalizacji. Obiekty działają w Warszawie, Płocku i Siedlcach.

Mazowsze. Ruszają izolatoria oraz hotele dla medykaŹródło: PAP
d3u6ay5
d3u6ay5

Na Mazowszu powstają izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Pobyt w izolatorium sfinansuje Narodowy Funduszu Zdrowia – poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

Izolatoria znajdują się w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi. W Warszawie są to dwa punkty.

Izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie jest zorganizowane w hotelu Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie. CSK MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

Pozostałe izolatoria w woj. mazowieckim uruchomiono w Płocku i w Siedlcach.

d3u6ay5

Izolatoria powstały dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku w Domu Studenta w Płocku, ul. Misjonarska 9 oraz dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach w Domu Studenta w Siedlcach, ul. Żytnia 17/19.

Do izolatoriów pacjentów kierują lekarze z jednoimiennych szpitali zakaźnych oraz szpitali, w których strukturze działa oddział zakaźny sprawując jednocześnie opiekę medyczną.

Koronawirus. Mazowsze. Kto będzie kierowany do izolatorium?

Do izolatoriów będą kierowane osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu oraz osoby, u których podejrzewa się zachorowanie. Chodzi o osoby, które zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem. W izolatoriach będą też mogły przebywać osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale nie powinny w nim przebywać ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka - np. osób starszych, z obniżoną odpornością. Do izolatorium trafią też ci, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą się jej poddać w miejscu zamieszkania.

Pacjent może opuścić izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu. Musi też uzyskać dwukrotnie ujemny wynik testów diagnostycznych.

d3u6ay5

Pomieszczenia, które zajmował każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże środki podmiotom leczniczym, czyli szpitalom, które w sytuacji usytuowania izolatorium w obiekcie podmiotu zewnętrznego np. hotelu rozliczą się z tym podmiotem.

Koronawirus. Mazowsze. Pokoje w hotelach dla personelu medycznego

Ponadto pomoc dla personelu medycznego oferują hotele. Hotel Courtyard by Marriott udostępnił pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Do dyspozycji personelu medycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach są miejsca w hotelu Janusz. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami.

d3u6ay5

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3u6ay5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6ay5
Więcej tematów