Trwa ładowanie...

Margaret śpiewa Kolędę Warszawską z 1939 roku

Słowa wojennej kolędy opublikowano w jednym z podziemnych pism w grudniu 1939 roku.

Margaret śpiewa Kolędę Warszawską z 1939 roku
d3mvlkm
d3mvlkm

- Nie każdy będzie mógł pochwalić się „wesołymi świętami”. Nie każde święta będą spokojne i radosne...W nowej odsłonie przypominam przepiękną „Kolędę Warszawską 1939” - napisała na swoim profilu portalu społecznościowego Margaret.

Słowa wojennej kolędy opublikowano w jednym z podziemnych pism w grudniu 1939 roku. Autorem tekstu jest Stanisław Baliński - polski poeta, prozaik, eseista i dyplomata, który na Uniwersytecie Warszawskim polonistykę.

"O, Matko, odłóż dzień Narodzenia
Na inny czas,
Niechaj nie widzą oczy Stworzenia,
Jak gnębią nas"

fragm. wiersza "Kolęda Warszawska" /S. Baliński

d3mvlkm

76 lat temu święta Bożego Narodzenia były dla warszawiaków inne. Mieszkańcy, smutni i bezradni wobec toczących się walk, starali się obchodzić te dni zgodnie z tradycją na tyle, na ile było to możliwe. Śpiewali między innymi "Kolędę Warszawską". Po latach nagrała ją Sława Przybylska. W tym roku zrobiła to Margaret - młoda piosenkarka i blogerka.

Za muzykę odpowiedzialny jest Zbigniew Preisner. Do najnowszej wersji Kolędy Warszawskiej powstał także klip, który zrealizowała Anna Powierża. Widzimy w nim archiwalne nagrania z walk wojennych na terenie Warszawy. Całość teledysku utrzymana jest w czarno-białej konwencji. Posłuchajcie.

d3mvlkm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mvlkm
Więcej tematów