RegionalneWarszawaMapa Dumy i Wstydu: Praga Północ

Mapa Dumy i Wstydu: Praga Północ

Duma: kształt i struktura osiedla Nowa Praga II (okolice Placu Hallera)

Mapa Dumy i Wstydu: Praga Północ

03.08.2014 15:38

"Osiedle Nowa Praga II ma według mnie swój niepowtarzalny charakter, mniejsza skala niż inne z tego okresu budowane osiedla (jak wokół pl. Konstytucji czy Muranów) i mniejszą gęstość zabudowy poprzez mniejszą liczbę pięter budynków - pisze do nas nasza czytelniczka - Jest tam bardzo dużo zieleni i to takiej, która ma bezpośredni wpływ na przyrodę - ptaki. Cieszę się że jest tu tyle małych drzewek owocowych, mirabelek itp., z których wprawdzie ludzie nie korzystają, ale za to owady i ptaki tak. Zawsze z zadowoleniem pokazuję znajomym i rodzinie odwiedzającym mnie gdzie mieszkam, w końcu jest to doceniony zabytkowy układ urbanistyczny. Liczę na to że plac główny osiedla będzie w coraz to lepszej kondycji, bo chyba z powrotem zaczynana być ta zabudowa doceniana".

Jak donosi portal Twoja-Praga.pl, o*siedle Praga II* powstało w latach 1952-56 w obrębie ulic: Ratuszowa, Jagiellońska, Darwina oraz Namysłowska - według projektu architektów Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego. Zrealizowane w duchu socrealizmu, architektonicznie bliżej mu do Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, niż Pragi. Nawet nazywano to miejsce praskim MDM . Tak jak na MDM, także tutaj pośrodku osiedla zbudowano duży centralny plac. Jest tu skromniej niż w Śródmieściu, wystrój zewnętrzny budynków jest dużo bardziej oszczędny. Z kolei bryły budynków mieszkalnych wokół placu Hallera są monumentalne, brakuje im za to przemyślanego detalu.

Dzieci mieszkające na nowo powstałym osiedlu Praga II były prawdziwymi szczęściarzami - tuż po wojnie luksusem były ogromne podwórka, pełne zieleni, z huśtawkami i innymi sprzętami do zabawy. Zupełnie inaczej niż w starych praskich "studniach"...

W 2010 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczęła postępowanie o wpis do rejestru zabytków układu urbanistycznego osiedla Praga II.

Na osiedlu Praga II, którego całkowita powierzchnia wynosi 50 ha, mieszka współcześnie około 7000 osób.

Dziękujemy Wam za wielką aktywność przy współtworzeniu mapy . *Wszystkie nurtujące Was problemy zostaną przekazane do Ratusza. Będziemy pilnowali, by je jak najszybciej rozwiązano. Program poświęcony projektowi przez cały okres tworzenia mapy będzie emitowany podczas czwartkowych wydań audycji „Poranek w RDC” o godz. 9:30. Codzienne aktualności będzie można znaleźć u nas, w WawaLove.pl i na naszym fanpejdżu . Zgłoś swoją propozycję do Mapy Dumy i Wstydu Warszawy!*

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)