RegionalneWarszawaMapa Dumy i Wstydu: Praga Północ

Mapa Dumy i Wstydu: Praga Północ

Wstyd: stan Bazaru Różyckiego

Mapa Dumy i Wstydu: Praga Północ

29.07.2014 18:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do niedawna symbol Pragi, dzisiaj smętne baraki. Rzadko kto zagląda na Bazar Różyckiego, władze także się nim nie interesują - piszą nasi czytelnicy. Na naszej Mapie Dumy i Wstydu słynne praskie targowisko pojawia się ze względu na swój fatalny stan, brak popularności i niewykorzystane szanse. Różyc znajduje się tu za to, jak mógłby wyglądać, a nie wygląda.

Bazar Różyckiego to najstarszy bazar w Warszawie. Powstał na przełomie XIX i XX wieku, by szybko stać się jednym z popularniejszych targowisk w stolicy. Podczas II Wojny Światowej zaopatrywał Warszawę w żywność. Kupcy z Bazaru Różyckiego m.in. w 1939 r. przekazywali żywność dla kuchni Szpitala Ujazdowskiego, którego pacjentami byli ranni żołnierze, a także poprzez Polski Czerwony Krzyż dla więźniów Pawiaka. Na Różycu w tym czasie można było kupić towary reglamentowane przez Niemców, pochodzące m.in. z niemieckich transportów i magazynów wojskowych. Sprzedawano tu także broń i amunicję, która była następnie skupowana na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego.

Prawdziwa legenda narosła według tego miejsca w okresie PRL-u. Można tu było nabyć towary niedostępne w państwowych sklepach. Na zakupy przyjeżdżali tutaj ludzie z całej Polski, a w naszej pamięci na zawsze pozostaną przekrzykujący się sprzedawcy, gra w "trzy karty" oraz w "trzy kubki" oraz smak słynnych pyz "a la Różycki". Na początku lat dziewięćdziesiątych bazar całkiem nieźle jeszcze sobie radził. Klientelę odebrał mu dopiero Jarmark Europa na Stadionie Dziesięciolecia oraz zła sława Starej Pragi jako miejsca wyjątkowo niebezpiecznego.

Dzisiaj nie ostało się tu zbyt wiele z dawnego klimatu. Klientów prawie tu nie widać. Rano można tu spotkać jeszcze starszą panią sprzedającą słynne pyzy w słoiku, a nieopodal bramy dostaniemy tu warszawski przysmak - pańską skórkę. Zobaczcie zdjęcia oraz wideo, które pokazują, jak wygląda teraz Różyc.

Jakie macie wspomnienia związane z Bazarem Różyckiego? Co powinno z targowiskiem stać się w przyszłości? Macie jakieś pomysły?

Dziękujemy Wam za wielką aktywność przy współtworzeniu mapy . *Wszystkie nurtujące Was problemy zostaną przekazane do Ratusza. Będziemy pilnowali, by je jak najszybciej rozwiązano. Program poświęcony projektowi przez cały okres tworzenia mapy będzie emitowany podczas czwartkowych wydań audycji „Poranek w RDC” o godz. 9:30. Codzienne aktualności będzie można znaleźć u nas, w WawaLove.pl i na naszym fanpejdżu . Zgłoś swoją propozycję do Mapy Dumy i Wstydu Warszawy!*

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)