Mały gibon, narodziny żyrafy, 11‑metrowe akwarium. Zoo podsumowuje miniony rok
Do końca lutego w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym obowiązują tańsze, nawet o ponad 50% ceny biletów.
12.01.2016 12:30
To był kolejny dobry rok dla Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. W 2015 roku zoo odwiedziło blisko 700 000 zwiedzających. W tym czasie miało również miejsce wiele interesujących wydarzeń, a na świat przyszło sporo ciekawych zwierząt.
Pierwszym dużym wydarzeniem, jakie miało miejsce w 2015 roku, było otwarcie dla zwiedzających odrestaurowanej willi państwa Żabińskich. W historycznym obiekcie, znajdującym się w południowej części ogrodu, w czasie II wojny światowej ówczesny dyrektor dr Jan Żabiński wraz z Żoną Antonią uratowali ponad 300 uciekinierów z getta. Narażając własne życie zapewniali im opiekę, schronienie oraz pomoc w uzyskaniu dokumentów umożliwiających im ucieczkę z Warszawy.
Zwiedzanie „Willi pod zwariowaną gwiazdą” możliwe jest we wszystkie weekendy sezonu oraz w dni powszednie po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie. Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.zoo.waw.pl w zakładce Willa.
Mała Amazonia w Warszawie
Kolejnym obiektem udostępnionym zwiedzającym po kapitalnym remoncie było całkowicie odrestaurowane Akwarium. Tematem przewodnim ekspozycji są ekosystemy Ameryki Południowej oraz zbiorniki morskie.
Największą atrakcją wyremontowanego obiektu jest 11-metrowe akrylowe akwarium o pojemności aż 30 000 litrów. tym słodkowodnym zbiorniku imitującym amazońską rzekę, zwiedzający mogą zobaczyć tysiące kolorowych rybek w ponad 30 gatunkach m.in. neonki, w tym neonki czerwone, bystrzyki axelroda czy otoski przyujściowe.
Zaraz za wejściem, przechodząc mostkiem, goście pod nogami mogą dostrzec wielkie płaszczki rzeczne, na drugim końcu ekspozycji znajduje się natomiast zbiornik w którym żyją największe słodkowodne ryby świata – arapaimy. Ekspozycję uzupełniają ryby z raf koralowych, a także koniki morskie.
Zwierzęta w zoo
W porównaniu z grudniem 2014 roku, liczba zwierząt żyjących w zoo wzrosła z 2843 do 3796 osobników, co związane jest przede wszystkim z powiększeniem kolekcji ryb w sekcji Akwarium, a także licznymi urodzeniami ptaków, ssaków kopytnych oraz płazów.
Miejski Ogród Zoologiczny w 2015 roku wzbogacił się również o nowe gatunki zwierząt – wśród nich dominują ptaki i gady. Są to m.in. dzioborożec srebrnolicy, drzewica dwubarwna, perlica sępia, pstropiór białoczelny, siniak, kameleon jemeński, teju, pyton diamentowy, a także zaskroniec diamentowy. Przybyło także płazów m.in. ropuch olbrzymia (Rhinella marina) oraz wiele gatunków ryb.
W minionym roku na świat przyszło też wiele zwierząt. Rozmnożono m.in.
8 gatunków płazów – m.in. rzekotkę czerwonooką, kumaka dalekowskodniego oraz kilka gatunków drzewołazów i liściołazów;
5 gatunków gadów – m.in. zółwia wężoszyjego, zółwia mauretańskiego oraz bazyliszka pasiastego;
46 gatunków ptaków (o 5 więcej niż w 2014 roku) – m.in. kazuara, emu, bażanta annamskiego, kulona, pingwina przylądkowego oraz kraskę;
27 gatunków ssaków – m.in. gibona czubatego (dziewiąte dziecko Boni i Gucia). To ogromny sukces, tym bardziej, że gibony są zagrożone wyginięciem i objęte specjalnym program hodowlanym prowadzonym przez europejskie ogrody zoologiczne. W sekcji małp oprócz wspomnianego gibona pojawiły się również m.in. lemur wari oraz kapucynka żółtobrzucha.
Pod koniec 2015 roku urodził się pancernik (bolita południowy) , który mimo że nie jest ptakiem, zamieszkuje w budynku ptaszarni i to właśnie dzięki hodowlanym wysiłkom opiekunów ptaków przyszedł na świat.
Dużym echem odbiły się narodziny żyrafy . Maluch początkowo miał kłopoty ze zdrowiem i wymagał sztucznego dokarmiania, ale na szczęście udało się zażegnać niebezpieczeństwo i teraz „żyrafek” czuje się dobrze, doskonale się rozwija i z każdym dniem staje się coraz bardziej samodzielny.
Dużym sukcesem jest także przyjście na świat pięciu wilków grzywiastych, gatunku bardzo rzadkiego i nieczęsto rozmnażanego w ogrodach zoologicznych. Maluszki już zaczynają intensywnie pachnieć piżmem, zupełnie jak dorosłe wilki.
Najpłodniejsza w ubiegłym roku okazała się Sekcja Zwierząt Kopytnych tam bowiem ma świat przyszło aż 50 maluchów, w tym kilkanaście lam, jeleni sika, danieli i oczywiście kilka kóz oraz owiec somalijskich.
Do końca lutego taniej
Do końca lutego w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym obowiązują tańsze, nawet o ponad 50% ceny biletów. Z pełnym cennikiem biletów można zapoznać się tutaj . Tam też znajdują się godziny otwarcia. W każdy pierwszy wtorek miesiąca emeryci i renciści mogą zwiedzać ogród nieodpłatnie. Dzieci poniżej 12 roku życia mogą zwiedzać zoo tylko pod opieką dorosłych.
Przeczytaj też: Roczna Marcelinka może stracić oko przez złośliwego raka