RegionalneWarszawaLoboratoria na kółkach dla Straży Miejskiej. Będą szukać trucicieli

Loboratoria na kółkach dla Straży Miejskiej. Będą szukać trucicieli

Fotopułapki, analizatory, detektory wielogazowe - to tylko część specjalistycznego sprzętu, który będzie można znaleźć w pięciu nowoczesnych radiowozach.

Loboratoria na kółkach dla Straży Miejskiej. Będą szukać trucicieli
Karolina Kołodziejczyk

05.12.2016 07:17

Pięć specjalistycznych radiowozów pomoże Oddziałowi Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy dbać o jakość powietrza w stolicy. Pojazdy wyposażone są w nowoczesny sprzęt pomiarowy i obserwacyjny, który pozwoli strażnikom skutecznie odnaleźć trucicieli.

– Konsekwentnie realizujemy „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy". Teraz w ramach naszych działań wypowiadamy bezpośrednią i otwartą walkę wszystkim trucicielom powietrza. Dziś przekazywane radiowozy to narzędzia, które w rękach dobrze wyszkolonych strażników pozwolą szybko i skutecznie wykryć wszystkich, którzy nie zważając na zdrowie własne i innych mieszkańców, są gotowi palić w piecach odpadami, starymi meblami, a nawet pojemnikami po olejach – mówiła podczas przekazania radiowozów Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Nowe radiowozy przystosowane są do pracy w zróżnicowanym terenie i wyposażone w najnowocześniejsze systemy kontrolno-pomiarowe. Oprócz badań jakości powietrza, strażnicy będą mogli również sprawdzać stan cieków wodnych.

Laboratoria na kółkach

Analizatory zamontowane w pojazdach pozwolą monitorować stężenie zanieczyszczeń pyłowych powietrza . Dzięki tym urządzeniom strażnicy będą mogli sprawdzać czy na danym obszarze miasta nie dochodzi np. do spalania odpadów (oznaczenie poziomów stężeń niskiej emisji pyłów PM10 i PM2,5).

Tereny, gdzie zostaną stwierdzone naruszenia norm, strażnicy mogą objąć szczegółowymi kontrolami podczas których sprawdzane będą domowe piece i paleniska. Podczas oględzin pomieszczeń pomocne mogą okazać się przenośne detektory wielogazowe, które ostrzegą funkcjonariuszy o występowaniu tlenku węgla, lotnych związków organicznych, siarkowodoru czy tlenku azotu.

Mobilne laboratoria będą również wykorzystywane w trakcie kontroli cieków wodnych. Pozwoli to m.in. zweryfikować pojawienie się w wodzie ścieków bytowych lub przemysłowych. W tym celu oznaczane będzie występowanie azotu amonowego, określenie ilości tlenu czy odczynu Ph. Jeśli stwierdzone zostanie prawdopodobieństwo zrzutu ścieków poprzez nielegalne przyłącze kanalizacyjne, strażnicy sprawdzą to posługując się wytwornicą dymu.

Fotopułapki (mobilne kamery) i kamery obrotowe zainstalowane w radiowozach będą wykorzystywane z kolei w walce z dzikimi wysypiskami i posłużą ujawnianiu osób, które decydują się na zaśmiecanie stolicy w ten sposób. Sprzęt komputerowy z oprogramowaniem umożliwi zapis i obróbkę danych pomiarowych oraz obrazu już w trakcie interwencji. Dzięki wyposażeniu pojazdów w niezależne źródła zasilania możliwe będzie wykonywanie badań w dowolnym miejscu i czasie.

Obraz

Zakup mobilnych laboratoriów kosztował ponad 2,2 miliona zł i został sfinansowany ze środków budżetu m.st. Warszawy pochodzących z opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych. Nowe radiowozy zaczną wyjeżdżać w teren w połowie grudnia, po uprzednim przeszkoleniu funkcjonariuszy z obsługi specjalistycznych urządzeń.

Źródło: Straż Miejska Warszawa

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
Obraz
warszawatruciznaazbest
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)