RegionalneWarszawaList do prezydenta RP ws. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

List do prezydenta RP ws. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Napisali go pracownicy świata nauki. Chcą powrotu do rozmów z architektem.

List do prezydenta RP ws. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

23.05.2012 15:12

Reprezentanci środowiska naukowego uważają, że cała sprawa przerwania współpracy miasta z architektem - projektantem gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej - Christianem Kerezem, za niepokojącą. Stawia bowiem pod znakiem zapytania przyszłość tej bardzo ważnej dla Warszawy instytucji.

W liście żądają od prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie budowy Muzeum. Chcą również zabezpieczenia odpowiednich środków materialnych oraz potencjału urzędniczego i technicznego dla tej inwestycji. Przede wszystkim jednak chcą powrotu do negocjacji z architektem, Christianem Kerezem.

- Jednocześnie zwracamy się do Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o przejęcie inicjatywy pozwalającej uznać budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej jako jeden z priorytetów politycznych państwa szczycącego się trwałością i ciągłością polskiej kultury- piszą autorzy listu.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta na początku maja powiadomił architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - Christiana Kereza - o odstąpieniu od zawartych z nim umów. Wezwał go też do zapłaty kar w wysokości ponad 5 milionów złotych z tytułu zwłoki w dostarczeniu dokumentacji. Miasto chce rozpisać nowy konkurs na projekt muzeum. Miałoby to nastąpić nawet w tym roku.

Szwajcarski architekt Christian Kerez uważa jednak, że obarczanie go całą winą jest bzdurą: "Wszystkie nałożone na mnie kary naliczone są na podstawie opóźnienia, ale ja nie wiem o jaką zwłokę chodzi. Cały harmonogram prac przesunięto o dwa lata w związku z decyzją o zakończeniu prac nad budową metra przed przystąpieniem do budowy muzeum".

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powołano do życia w 2005 roku. Jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez resort kultury oraz miasto. Od kilku lat instytucja działa przy Pańskiej 3. Niedługo ma się przenieść do pawilonu meblowego przy Emilii Plater.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)