Trwa ładowanie...

Legendarny Żołnierz Wyklęty spocznie na warszawskich Powązkach

Jego szczątki znaleziono dopiero w 2013 roku.

Legendarny Żołnierz Wyklęty spocznie na warszawskich Powązkach
dp8cf4s
dp8cf4s

Legendarny Żołnierz Wyklęty, major Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" spocznie 24 kwietnia na warszawskich Powązkach Wojskowych. W ceremonii pogrzebowej mają uczestniczyć władze państwowe.

"Łupaszka" został po wojnie skazany na śmierć przez komunistów. Jego szczątki odnaleźli dopiero w 2013 roku członkowie grupy poszukiwawczej IPN w Kwaterze na Łączce na Powązkach. Kierownik grupy prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział IAR, że szczątki były ukryte w dole, przykrytym w połowie lat 60. asfaltową drogą, poprowadzoną przez środek kwatery. W dole znaleziono ciała czterech mężczyzn, które zidentyfikowano dopiero po badaniach genetycznych. Jak się okazało, są to szczątki majora "Łupaszki" i jego najbliższych współpracowników.

Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka" był majorem kawalerii Wojska Polskiego, uczestniczył m.in. w kampanii wrześniowej. W późniejszych latach został dowódcą 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny walczył z komunistami, którzy zdobyli władzę w Polsce, był ścigany przez Urząd Bezpieczeństwa. 2 listopada 1950 roku został skazany na karę śmierci , którą wykonano 8 lutego następnego roku w więzieniu na Mokotowie.

dp8cf4s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp8cf4s
Więcej tematów