RegionalneWarszawaŁaźnia dla bezdomnych za milion złotych. Będzie mogła przyjąć około 60 osób dziennie

Łaźnia dla bezdomnych za milion złotych. Będzie mogła przyjąć około 60 osób dziennie

W stolicy przebywa prawie 3 tysiące takich osób

Łaźnia dla bezdomnych za milion złotych. Będzie mogła przyjąć około 60 osób dziennie

24.05.2017 15:02

24 maja została otwarta pierwsza w Warszawie modułowa łaźnia mobilna dla osób bezdomnych. Będzie ona funkcjonować kolejno w trzech różnych lokalizacjach (obecnie przy ul. Wenedów). Rada miasta przeznaczyła 1 milion złotych, na realizację tego projektu - informuje warszawski ratusz.

Inicjatorką projektu jest radna Aleksandra Scheybal-Rostek. - Mam nadzieję, że spotka się on z życzliwym przyjęciem ze strony osób bezdomnych, ale również mieszkańców. Wspólnie musimy rozwiązywać problemy, z którymi borykają się najbardziej potrzebujący warszawiacy - mówi.

60 osób dziennie

Łaźnia składa się z modułów zapewniających możliwość skorzystania z toalety, umycia się pod prysznicem, wymiany bielizny. Jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się dostęp do usług sanitarnych dla osób wykluczonych społecznie.

Bezpośrednie prowadzenie łaźni, w wyniku otwartego konkursu ofert zorganizowanego przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy zostało zlecone Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Warszawa pokrywa blisko 86 procent kosztów, jakie poniesie Caritas udzielając dotacji w wysokości 189 308 zł.

Łaźnia będzie mogła przyjąć dziennie około 60 osób, kobiet i mężczyzn, dla których wydzielono osobne pomieszczenia sanitarne. Łaźnia zapewni usługi także osobom o szczególnych potrzebach higienicznych. Poza możliwością skorzystania z kąpieli, zapewni przybory do golenia, wymianę bielizny oraz odzieży, a pracownicy łaźni udzielą informacji o możliwościach uzyskania dodatkowej pomocy w innych placówkach i instytucjach. Osoby bezdomne będą mogły korzystać z usług fryzjerskich.

Podnieść godność

Projekt ten udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu wielu osób. - Usługa ta w sposób bardzo mocny podnosi godność osób bezdomnych. Każdy z nas, niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajduje, powinien mieć zapewnione minimum komfortu przebywania w przestrzeni naszego miasta, a ten komfort jest zapewniony przez miasto za pomocą różnych rozwiązań – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

W m.st. Warszawa w dniu ogólnopolskiego badania osób bezdomnych przeprowadzonego 8/9 lutego 2017 r. przebywało ponad 2700 osób bezdomnych. Miasto zapewnia tym osobom 1438 miejsc w placówkach noclegowych dotując prowadzące je organizacje pozarządowe. Znaczna liczba osób bezdomnych przebywa w placówkach czasowego przebywania (m.in. szpitale, ośrodki interwencji kryzysowej)
. Jednakże około 25 proc. deklaruje, że przebywa w przestrzeni publicznej.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)