Trwa ładowanie...

Lato w Warszawie? Zobacz, ile można zrobić za darmo

Warszawa z roku na rok staje się coraz ciekawszym miejscem na spędzenie wakacji. Kalendarz kulturalny stolicy wypełniony jest po brzegi, a ze znacznej części propozycji można skorzystać za darmo

Lato w Warszawie? Zobacz, ile można zrobić za darmo
d1amq3t
d1amq3t

Z całą odpowiedzialnością należy stwierdzić, że w Warszawie spędzimy całe lato, korzystając z bogatej oferty kulturalnej i nie wydając przy tym ani jednej złotówki.

O fenomenie zaczyna być głośno u naszych zachodnich sąsiadów, a dokładnie rzecz ujmując - w Berlinie, który przez lata pełnił pod tym względem rolę nieformalnego lidera.

Warszawa jednak szybko wdrapuje się na podium, co przyznają sami Niemcy, którzy w komentarzach prasowych często podkreślają wyjątkowość polskiego miasta .

Doceniają, ile rzeczy można zobaczyć za darmo lub za niewielkie (jak na unijne standardy) pieniądze. Często wspominają o wysokim poziomie artystycznym odbywających się imprez, niesztampowości rozwiązań, czy mnogości oddolnych inicjatyw.

d1amq3t

Skoro nawet nasi sąsiedzi zza Odry namawiają do szturmowania i eksplorowania Warszawy, to na co czekają mieszańcy stolicy i reszta Polaków? Dla zachęty prezentujemy krótki przewodnik po najważniejszych, darmowych atrakcjach kulturalnych tego lata.

Kina "pod chmurką"

Przez całe wakacje warszawiacy skorzystają z bezpłatnych seansów w ramach rozsianych po dzielnicach kin plenerowych. Na uwagę zasługuje zwłaszcza 10-ta, jubileuszowa edycja Filmowej Stolicy Lata. Pokazy filmowe odbywają się aż w 22 różnych miejscach - parkach, centrach handlowych oraz przy stacjach metra. Nie zabraknie również kina samochodowego.

Także dziedziniec jednego z najbardziej znanych budynków w stolicy - dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR - zostanie zamieniony w wielką salę kinową. Kino KC pokaże filmy, które w czasie PRL-u zostały objęte cenzurą.

Kolejną atrakcją dla kinomanów może okazać się kino letnie organizowane przez Centrum Nauki Kopernik. W każdy piątkowy wieczór organizator zaprasza na ambitne, autorskie kino. Uwaga, uwaga - w przypadku złej pogody impreza przenoszona jest do wnętrza budynku.

d1amq3t

A dla tych, którzy chcą poczuć klimat lata zostając w mieście stworzone zostało "Kino latem pachnące" na Woli. Pokazy będą się odbywać co sobotę w parku Moczydło i w Wola Park. Akcja pokazywanych filmów rozgrywa się w letnie miesiące, jednak każda historia przenosi widzów w inny czas i miejsce.

Koncerty i festiwale

Trwa "Plac Defilad" - zainicjowany w 2014 roku cykl koncertów , działań artystycznych, pokazów filmowych i wydarzeń kulinarnych, którego ideą jest stworzenie otwartej, "uczłowieczonej" przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. Najważniejszym symbolem miejsca jest Pałac Kultury i Nauki, będący jednocześnie jednym z partnerów projektu. Do dyspozycji mieszkańców jest m.in. 25-metrowy stół do wspólnego biesiadowania, ława wypoczynkowa i leżaki.

W każdą sobotę lipca i sierpnia na Rynku Starego Miasta odbywa się plenerowy festiwal jazzowy Jazz na Starówce. To największy pod względem liczby widzów festiwal jazzowy w Polsce. Każdy sobotni koncert w lipcu i sierpniu gromadzi ok. 3-4 tys. osób, a jedna edycja przyciąga około 50 tysięcy słuchaczy.

Od 1959 roku w każdą niedzielę zaś w Łazienkach Królewskich, pod pomnikiem Fryderyka Chopina, odbywają się koncerty z udziałem wybitnych pianistów. Posłuchać muzyki klasycznej możemy dwa razy dziennie - o godz. 12 i 16. To niewątpliwie wciąż jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy.

d1amq3t

Do takich należy także, odbywający się pod koniec sierpnia, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Podczas festiwalu prezentowane są m.in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Jednym ze stałych punktów programu są warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. Oprócz tego organizowane są liczne wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne poświęcone kulturze jidysz. I w tym przypadku duża część programu jest dostępna za darmo.

Muzea i galerie

Warszawa muzeami stoi, a wiele z nich przynajmniej raz w tygodniu oferuje obejrzenie swoich zbiorów za darmo. Do grona tego należy największe z nich, czyli Muzeum Narodowe, które gromadzi m.in. zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej) oraz malarstwa polskiego od XIII wieku. Bezpłatny wstęp na wystawy stałe obowiązuje tutaj w każdy wtorek.

Podobnie sprawa wygląda w Muzeum Karykatury, które kilka tygodni temu brytyjski "The Guardian" zaliczył do dziesięciu najlepszych światowych muzeów, o których "turyści nigdy nie słyszeli".

Czwartek w stolicy to istna gratka dla fanów tej formy rozrywki. Tego dnia wejście za darmo oferuje kilka czołowych warszawskich placówek, z Muzeum Historii Żydów Polskich włącznie. Mieści się ono w gmachu wzniesionym według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego. W 2014 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych. Szacuje się, że liczba zwiedzających muzeum wyniesie co najmniej 250 tys. osób rocznie.

d1amq3t

Również Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, zajmująca się głównie promocją sztuki współczesnej, w czwartki udostępnia zwiedzającym swoje przestrzenie za darmo. Organizowane są tu wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz tzw. wystawy problemowe.

Z kolei w Królikarni, stanowiącej jeden z oddziałów Muzeum Narodowego, znajduje się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Jak sama nazwa wskazuje, muzeum prezentuje kolekcję rzeźby (w tym prace Xawerego Dunikowskiego - jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku). Prezentowana jest ona w gmachu oraz otaczającym go parku.

Kolejnym dniem obfitującym w atrakcje jest niedziela. Tego dnia można bezpłatnie zwiedzać m.in. muzeum biograficzne poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Placówka jest zorganizowana zgodnie z koncepcją "muzeum otwartego" - goście sami wybierają kolejność zwiedzania. W zbiorach muzeum znajduje się licząca ok. 7000 obiektów kolekcja chopinianów m.in. rękopisy, listy oraz inne pamiątki osobiste po kompozytorze, fotografie, obrazy, biżuterię, rysunki i grafiki.

Oryginalnym (i unikatowym) miejscem z klimatem przedwojennej Warszawy jest Fotoplastikon Warszawski w Al. Jerozolimskich. W jego zbiorach jest ponad 7000 trójwymiarowych fotografii - od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku, przez Warszawę w różnych okresach historycznych, aż po współczesne prace znanych autorów. Wyjątkowość urządzenia została nagrodzona w 1998 roku, kiedy to został wybrany przez Warszawiaków na "magiczne miejsce stolicy".

d1amq3t

W poniedziałki bezpłatnie zwiedzimy pierwsze muzeum plakatu na świecie. W swych zbiorach posiada ono około 54 000 prac. Znajdują się wśród nich m.in. kolekcje plakatu polskiego i europejskiego od końca XIX wieku do współczesności, kolekcja Polskiej Szkoły Plakatu, jak również kolekcje plakatu amerykańskiego, chińskiego i japońskiego - m.in. prace Pabla Picassa i Andy'ego Warhola.

Przez cały tydzień zaś można zapoznać się z najnowszymi zjawiskami z dziedziny sztuk wizualnych, filmu, teatru i muzyki w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego tymczasowa siedziba (od 2008 r.) mieści się w byłym Domu Meblowym "Emilia" z lat 60-tych XX wieku. Ewenementem, nie tylko na skalę lokalną, jest plenerowa inicjatywa muzeum - Park Rzeźby na Bródnie, gdzie rozrzucone są prace współczesnych artystów z całego świata. Każda z prac ma odmienny charakter - inna jest jej trwałość, stylistyka, jak i poziom "funkcjonalności".

autor: Natalia Durman

d1amq3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1amq3t
Więcej tematów