Trwa ładowanie...

„Ladies and Gentlemen” z Palucha. Wyjątkowa sesja zdjęciowa

Ponad 300 przebywających „Na Paluchu” psów to zwierzęta, które mają ponad 10 lat. One także czekają na adopcję.

„Ladies and Gentlemen” z Palucha. Wyjątkowa sesja zdjęciowa
d1ao6tb
d1ao6tb

Schronisko „Na Paluchu” przedstawia efekty wyjątkowej sesji „Ladies and Gentlemen", która miała miejsce w lutym. Fotograf Filip Klimaszewski wykonał zdjęcia portretowe schroniskowych seniorów. Na jeden dzień sala geriatrii, gdzie przybywają starsze psy, zamieniła się w studio fotograficzne.

- O adopcjach starszych psów często mówi się w kategoriach litości i poświęcenia. Tak, jakby zwierzęta kilku czy kilkunastoletnie były mniej wartościowe, wybrakowane czy w inny sposób gorsze. Nic bardziej błędnego, w końcu - jak u ludzi - u psów wiek jest rzeczą względną i lepiej, zamiast zaglądać w metrykę, przyjrzeć się uważnie temperamentowi i predyspozycjom - mówi Henryk Strzelczyk, p.o. dyrektora Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie. - Jak powiedziała Carolyn Alexander: „Posiadanie psa jest jak tęcza. Szczenięta są radością na jednym jej końcu. Stare psy są skarbem na drugim” - dodaje.

Większość dorosłych psów miała kiedyś dom i właściciela, który nauczył go zasad psiego savoir-vivre i przestrzegania reguł wspólnego życia. Przy psie „pełnoletnim” nie trzeba mieć oczu dookoła głowy pilnując, czy właśnie nie zjada ulubionych butów czy też skórzanych mebli, bo takie zwierzę okres ząbkowania ma już dawno za sobą. Poza tym wie, że robić tego mu nie wolno.

Osoba adoptująca starszego psa musi wiedzieć, że do domu bierze zwierze o ukształtowanym charakterze i wyglądzie, który już się nie zmieni. Psy starsze są też mniej absorbujące niż młode, choć tak samo potrzebują miłości. Dorosłe czworonogi dużo lepiej radzą sobie pozostawione same w domu, nie nudzą się tak bardzo, jak psia młodzież, większość czasu przesypiając. Łatwiej też dostosowują się do zmian i nowej sytuacji.

d1ao6tb

Schronisko „Na Paluchu” zainaugurowało kolejną edycję akcji „Adoptuj warszawiaka”. W tym roku „VIPsiaki” będzie można spotkać na imprezach kulturalnych, w kawiarniach czy teatrach. Jednakże nie wszystkie psy mogą opuszczać schronisko. Ponad 300 przebywających „Na Paluchu” psów to zwierzęta, które mają ponad 10 lat. One także czekają na adopcję.

Zachęcając do adopcji dojrzałych czworonogów „Paluch” z pomocą fotografa Filipa Klimaszewskiego wykonał specjalną sesję fotograficzną, która została zatytułowana „Ladies and Gentlemen”. Sportretowane na niej psy to seniorzy schroniska. Choć są już w zaawansowanym wieku, wciąż widać błysk w ich oczach. Efekty współpracy Schroniska z fotografikiem można znaleźć na stronie internetowej jednostki oraz jej profilu społecznościowym. „Paluch” wciąż poszukuje też innych fotografików chętnych do podjęcia współpracy przy okazji kolejnych sesji schroniskowych seniorów.

Adopcja starszego psa nie jest jednak dla każdego. Dorosłe czworonogi zazwyczaj adoptują osoby o szczególnej wrażliwości. Takie psy powinny trafiać do domów osób ciepłych, troskliwych, którym nie zależy na wspólnych zabawach, ale na byciu razem. W taki przypadkach należy też liczyć się z częstszymi wizytami u weterynarza i większymi wydatkami.

Pamiętać należy, że adoptując psa – bez względu na jego wiek – zyskujemy nie tylko nowego członka rodziny, ale też zobowiązujemy się do opieki nad nim do końca jego życia.

d1ao6tb
d1ao6tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ao6tb
Więcej tematów