Trwa ładowanie...

Kranówka wkroczyła na salony warszawskiej Rady Miasta

Na wczorajszej sesji Rady m. st. Warszawy woda z kranu pojawiła się po raz pierwszy

Kranówka wkroczyła na salony warszawskiej Rady Miasta
d1pdpr6
d1pdpr6

Zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak, wczoraj na popularnym serwisie społecznościowym wstawił zdjęcie z sesji Rady Miasta. Widać na nim wypełnioną wodą karafkę i szklankę z napisem "warszawska kranówka". Idea promowania picia wody z kranu spotkała się z dużym entuzjazmem warszawiaków.

Dlaczego boimy się wody z kranu?

Powodem są przed laty wpojone nam przez rodziców niechlubne historie o kranówce. Głosy, że można się nią zatruć, ponieważ jest zanieczyszczona i na dodatek paskudna w smaku, dawno straciły swoją aktualność. Od momentu uruchomienia stacji ozonowania i filtracji, przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, kranówkę można pić bez żadnego ryzyka. Rzecznik Wodociągów Warszawskich Roman Bugaj zapewnia, że lecąca z naszych kranów zimna woda jest bezpieczna i dobrej jakości. Podkreśla również, że sam ją pije. Teraz wtórują mu warszawscy radni, którym właśnie taka woda od wczoraj będzie serwowana podczas sesji i komisji.

Woda z kranu posiada minerały, w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Ich ilość jest zależna od miejsca - w Warszawie jest to ok 250 mg/l. Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci kamienia, który osadza się w czajniku części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu.

d1pdpr6

- Bardzo często zdarza się, że do butelek trafia woda z tego samego ujęcia, które dostarcza wodę do sieci wodociągowych. Jest to nic innego jak woda, która nazywana jest przez producentów wody butelkowanej "źródlaną" – wyjaśnia Joanna Narożniak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. A zatem kranówka to rozwiązanie zdrowe, ale przeze wszystkim tańsze.

Pijąc wodę z kranu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również dbamy o środowisko, nie zaśmiecając go niepotrzebnymi odpadami.

d1pdpr6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pdpr6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj