RegionalneWarszawaKoronawirus. Warszawa w żółtej strefie. Trzaskowski o działaniach miasta

Koronawirus. Warszawa w żółtej strefie. Trzaskowski o działaniach miasta

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Ze względu na rekordowy wzrost zakażeń w ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia wprowadza strefę żółtą w całym kraju. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał briefing prasowy, w czasie którego poinformował jak miasto stołeczne walczy z rosnącą liczbą nowych chorych.

Koronawirus w Warszawie. Rafał Trzaskowski w czasie konferencji prasowej
Koronawirus w Warszawie. Rafał Trzaskowski w czasie konferencji prasowej
Źródło zdjęć: © Urząd m.st. Warszawa

08.10.2020 16:11

W czwartek 8 października o godz. 15.00 odbyła się konferencja prasowa prezydenta Warszawy. Jest to natychmiastowa reakcja na wprowadzenie przez rząd żółtej strefy m.in. w stolicy.

Koronawirus w Warszawie. Obowiązkowe maseczki

"Wszyscy mieszkańcy Warszawy będą zobowiązani do zasłaniania nosa i ust, nie tylko jak dotychczas w komunikacji miejskiej, w sklepie, galerii handlowej, kinie czy teatrze, urzędzie i na poczcie, ale również na wolnym powietrzu" – zapowiedział w czasie czwartkowego briefingu prasowego Rafał Trzaskowski.

Jak dodał prezydent Warszawy, mieszkańcy miasta nie będą musieli zasłaniać twarzy m.in. w lasach, parkach i na stołecznych plażach. Nowe restrykcje wejdą w życie od najbliższej soboty 10 października.

Koronawirus w Warszawie. 9 punktów pobrań. Będą kolejne

Podczas czwartkowej konferencji prezydent stolicy poinformował, że miasto w ramach walki z drugą falą koronawirusa otworzyło dotychczas 9 specjalnych punktów pobrań, m.in. na Bemowie, Bielanach, Pradze-Południe, Rembertowie, Ochocie oraz we Włochach, Wawrze i w Wilanowie, gdzie warszawiacy mogą wykonać test w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Badania są finansowane przez NFZ, trzeba natomiast posiadać skierowanie od lekarza na zrobienie wymazu.

Koronawirus. Dariusz Piontkowski broni swoich decyzji ws. szkół

"Będziemy dążyli do tego, aby tych punktów było więcej, w tej chwili staramy się o kolejne 5, czyli razem 14. Staramy się, aby ci, którzy muszą wykonać test, mieli jak najkrótszy do pokonania dystans. Chcemy, aby te punkty były we wszystkich albo przynajmniej w większości dzielnic Warszawy" – dodał Rafał Trzaskowski.

Miasto przeznaczyło już 30 mln złotych na sprzęt i niezbędne środki do walki z wirusem. Zakupionych zostało 30 stanowisk specjalistycznych intensywnej terapii z respiratorami.

"Kupujemy testy na COVID-19 sami, jako samorządowcy. Już 10 tysięcy takich testów zakupiliśmy za ponad 3 mln złotych" – przekazał Rafał Trzaskowski.

Niedawno pialiśmy o tym, że Warszawa finansuje szczepienia przeciwko grypie dla seniorów, kobiet w ciąży oraz najmłodszych mieszkańców stolicy i pracowników sektora oświaty, jednak jak zaznaczył na konferencji prasowej prezydent miasta, dotychczas udało się zrealizować zaledwie 40 proc. planu szczepionkowego, ze względu na braki szczepionek dostarczanych do Warszawy.

Koronawirus w stołecznych szkołach. 224 osoby na kwarantannie

Poruszony został także temat edukacji w czasie pandemii. Pomimo przestrzegania zalecanych obostrzeń, koronawirus został wykryty w placówkach zlokalizowanych w 17 stołecznych dzielnicach.

Do 8 października potwierdzono w sumie 152 przypadki COVID-19 w warszawskich szkołach i przedszkolach. Dane te dotyczą 54 nauczycieli, 87 uczniów oraz 11 pracowników administracji.

Ponadto od początku nowego roku szkolnego 6 placówek edukacyjnych na terenie Warszawy zawiesiło całkowicie lekcje, a 88 szkół wprowadziło częściowe nauczanie zdalne.

Na ten moment zajęcia częściowo zawieszone są łącznie w 26 placówkach, a 224 osoby przebywa na kwarantannie.

Koronawirus a budżet Warszawy

"My, samorządowcy, od samego początku marca apelujemy do rządzących o to, aby z nami konsultowane były decyzje, dotyczące tego, co rząd chce wcielać w życie, tak żebyśmy się mogli przygotować i przez cały czas przypominamy, że sytuacja finansowa samorządów jest niesłuchanie trudna" – tłumaczył Rafał Trzaskowski.

Zaledwie od początku 2020 roku w stołecznym budżecie powstał półtora miliardowy ubytek. Jak twierdzi Rafał Trzaskowski, miasto stołeczne w tym czasie otrzymało ze strony rządu 93 mln złotych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)