Koronawirus. Warszawa chce uwolnienia Veturillo. Prezydent wystosuje pismo
Rafał Trzaskowski wystosuje do rządu pismo w sprawie zniesienia zakazu korzystania z rowerów publicznych. Złagodzenie obostrzeń związanych z przemieszczaniem się wpływa na wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej. "Veturilo to alternatywny środek lokomocji", napisała na twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza.
Karolina Gałecka, rzecznik prasowa ratusza wyjaśnia, że Polska prawdopodobnie jako jedyny kraj w Europie wprowadziła ograniczenia w korzystaniu z publicznych jednośladów. Jednocześnie złagodzenie zakazów w przemieszczaniu się wpływa na wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej.
- W tym kontekście nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich. Nie wolno ich używać od 1 kwietnia, a 20 kwietnia zakaz przedłużono do odwołania, podczas gdy niejeden warszawiak korzysta z Veturilo zamiast komunikacji miejskiej- dodała.
Dodała, że miasta walczące z COVID-19 najczęściej wręcz zachęcają do korzystania z roweru – w tym publicznego – przy poruszaniu się do pracy lub na zakupy. Kluczową zaletą roweru jest właśnie możliwość dostosowania się do obostrzeń w czasie epidemii koronawirusa. Co więcej, stolica, przed wprowadzeniem zakazu używania rowerów miejskich, wspólnie z operatorem systemu – firmą Nextbike Polska – regularnie dezynfekowała kierownice, siodła, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji.
- W tym kontekście nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich - uważają stołeczni urzędnicy.
Kornawirus. Warszawa. Veturillo odciąży komunikację miejską
Warszawski Transport Publiczny funkcjonuje normalnie. Codziennie na ulice Warszawy wyjeżdża ponad 1400 autobusów i 400 tramwajów, pociągi metra i Szybkiej Kolei Miejskiej.
- W okresie epidemii w Warszawskim Transporcie Publicznym jest dużo mniej pasażerów – w autobusach to ok. 20 proc. podróżnych, w metrze – ok. 14 proc. W marcu sprzedanych zostało o ponad połowę biletów mniej niż w zeszłym roku w tym samym miesiącu. Ale już w okresie poświątecznym pasażerów zaczęło przybywać - zauważa rzecznik prasowa stołecznego ratusza.
Jak się okazuje część pasażerów odwiesiła już swoje bilety długookresowe. Zniesienie obostrzeń, związanych z przemieszczaniem się w celach rekreacyjnych, a także otwarcie parków, lasów i bulwarów najprawdopodobniej wpłynie na dalszy wzrost liczby pasażerów.
Zobacz także:Ratownik miał koronawirusa. Mówi, czy nie boi się, że kogoś zaraził
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl