Koronawirus w Warszawie. Olbrzymi korek do namiotu z testami na SARS-CoV-2
Na parkingu przy ursynowskim ratuszu stanął mobilny punkt umożliwiający wykonanie testu na obecność koronawirusa. Usługa cieszy się ogromną popularnością. Przed namiotem gromadzi się coraz więcej samochodów. W promowanie oferty komercyjnej firmy zaangażował się również urząd dzielnicy.
16.04.2020 | aktual.: 16.04.2020 16:24
Przy urzędzie dzielnicy na Ursynowie powstał mobilny punkt pobrań typu "Drive&Go-Thru”, gdzie kierowcy mogą wykonać badanie wykrywające obecność wirusa SARS-CoV-2. Za pobrania odpowiedzialna jest "Diagnostyka laboratoria medyczne", czyli największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych, a także pierwsza prywatna firma, która rozpoczęła wykonywanie testów na koronawirusa. Za sprawdzenie, czy jesteśmy nosicielami wirusa, należy zapłacić 580 złotych. Mimo to chętnych zdecydowanie nie brakuje. Perspektywa przebadania się bez konieczności wysiadania z auta, w stylu Drive Thru w Mc Donald's, cieszy się wielką popularnością.
- W czwartek rano do namiotu z testami utworzył się gigantyczny korek z samochodów. Jeden samochód średnio jest obsługiwany przez 20 minut- czytamy w serwisie wiadomosci.radiozet.pl.
Ponadto w środę rano PAP poinformował, że dotychczas pobrano 70 próbek. 60% badanych to personel medyczny, natomiast 40% to osoby prywatne.
Testy komercyjne dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, diagnostyków laboratoryjnych, a także stomatologów opłacają sponsorzy, którzy współpracują z firmą diagnostyczną. Osoby takie muszą pokazać dokument, potwierdzający wykonywanie przez nich zawodu.
Urząd miasta wspiera inicjatywę
- My jako urząd dzielnicy wydzierżawiliśmy ten teren, więc nie jesteśmy formalnym organizatorem testów. Podpisana umowa obowiązuje od dzisiaj, więc zakładam, że w momencie, gdy tylko namiot będzie rozstawiony, będą mogli zacząć działać. Zakładam, że będzie to jutro albo dzisiaj po południu- pisał zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski na Facebooku.
Ostrowski dodał wówczas, że testy wykonywane będą w technologii RT-PCR rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia. W stolicy docelowo mają powstać 2-3 takie punkty.
Zobacz także:Szczepionka na koronawirusa. "Tu nie chodzi o robienie biznesu"
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl