Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Miasto wspiera kulturę. Dwa konkursy

Kryzys związany z epidemią koronawirusa uderza też w kulturę i jej twórców. Warszawa podejmuje działania, by wspierać artystów, którzy stracili dochody oraz zachować stabilność instytucji kultury. Pakiet wsparcia przygotowany przez miasto obejmuje m.in. dwa konkursy: „Mobilni w kulturze” i „Ulubiona warszawska księgarnia”.

Koronawirus w Warszawie. Miasto wspiera kulturę. Dwa konkursyŹródło: Materiały prasowe, fot: Urząd Miasta Warszawa
d22ti8x
d22ti8x

- Załamanie inwestycji w kulturę to straty dla społeczeństwa w perspektywie lat, a nawet dekad. Nie możemy do tego dopuścić, musimy zadbać o warszawską kulturę, dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia. Priorytetem jest zachowanie istniejących zasobów, ochrona pracowników sektora kultury i wsparcie dla artystów – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Koronawirus. Warszawa. "Mobilni w kulturze"

Warszawa uruchamia specjalny, dedykowany konkurs "Mobilni w kulturze”. To otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na wsparcie ludzi kultury. Miasto przeznaczyło na niego 1 mln zł – poinformował warszawski ratusz.

W ramach konkursu wyłoniony zostanie operator programu, który zleci osobom fizycznym - artystom, animatorom, kuratorom, edukatorom - realizacje: koncepcji akcji, działań kulturalnych, dzieł, wydarzeń, projektów, także internetowych; koncepcji rozwoju kompetencji; koncepcji, dotyczącej reorientacji zawodowej twórców, wykonawców, artystów, organizatorów, edukatorów, animatorów, badaczy kultury.

d22ti8x

Efekty programu operator będzie mógł zaprezentować on-line. Program przeznaczony jest dla co najmniej 100 osób. Konkurs zostanie ogłoszony w kwietniu. Wyniki zostaną zaprezentowane w maju.

Koronawirus. Warszawa. "Ulubiona warszawska księgarnia"

Miasto uruchamia również drugi konkurs w ramach wsparcia dla warszawskich księgarń stacjonarnych - „Ulubiona warszawska księgarnia”. Inicjatywa dedykowana jest księgarniom indywidualnym, stacjonarnym i/lub antykwariatom księgarskim - zarówno specjalistycznym, jak i ogólnoasortymentowym - prowadzącym działalność w nie więcej niż trzech księgarniach stacjonarnych na terenie całej Polski. Warunkiem jest, że minimum jedna księgarnia musi być zlokalizowana w Warszawie. Docenione zostaną trzy księgarnie. Pula nagród wyniesie 40 000 zł.

Koronawirus. Warszawa. Wsparcie dla ponaddzielnicowych instytucji kultury

W ramach wsparcia dla ponaddzielnicowych instytucji kultury czyli teatrów, muzeów oraz innych instytucji istnieje możliwość zmiany harmonogramu uruchamiania kolejnych rat dotacji podmiotowych. Jest też możliwość zmiany wskaźników działań statutowych instytucji, m.in. poprzez renegocjację umów z dyrektorami. Do kontraktów, w punkcie dotyczącym wskaźników widzów mogą być wpisane prezentacje on-line. W ramach wsparcia możliwe są też zmiany harmonogramów w przyznanych dotacjach celowych oraz pomoc w uzyskaniu bonifikaty lub odroczenia płatności czynszów.

d22ti8x

Koronawirus. Warszawa. Wsparcie dla organizacji pozarządowych

W ramach wsparcia dla organizacji pozarządowych możliwa jest modyfikacja złożonych ofert na realizację zadań publicznych zleconych za pośrednictwem Biura Kultury. Chodzi o dostosowanie harmonogramów, zakresów rzeczowych czy rezultatów projektów. Istnieje możliwość aneksowania już podpisanych umów na realizację zadań publicznych zleconych za pośrednictwem Biura Kultury. W ramach wsparcia możliwe jest wpisanie do kontraktów, w punkcie dotyczącym wskaźników widzów, prezentacji on-line. Możliwa jest też pomoc w zakresie uzyskania bonifikaty w wysokości czynszu lub odroczeniu płatności.

Koronawirus. Warszawa. Wsparcie dla stypendystów artystycznych

W ramach wsparcia dla stypendystów artystycznych miasto proponuje możliwość aneksowania harmonogramów i zakresów działań stypendiów.

- Chcę podkreślić, że warszawski sektor kultury, nie czekając na nic, od razu stanął na wysokości zadania. Oferta spektakli, koncertów, filmów, debat w wersji on-line jest naprawdę szeroka i cieszy się dużą popularnością wśród warszawianek i warszawiaków. Pojawiły się inicjatywy wspierające kulturę w sieci, teatry, księgarnie i biblioteki. Bardzo za to dziękuję i #wspieramkulture – zadeklarował Trzaskowski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d22ti8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ti8x
Więcej tematów