Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Koniec z inwestycjami i koncertami w stolicy?

W związku z epidemią koronawirusa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się ze specjalnym apelem do burmistrzów dzielnic. Zaleca w nim m.in. wstrzymanie inwestycji i odwołanie wszystkich imprez kulturalnych i sportowych a także koncertów i pikników finansowanych przez miasto. Chodzi o przetargi i wydarzenia, które były zaplanowane do końca roku.

Koronawirus w Warszawie. Koniec z inwestycjami i koncertami w stolicy?Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3qdn0v
d3qdn0v

Według czwartkowych danych z godziny 11.00, to właśnie na Mazowszu w skali całego kraju jest najwięcej zakażeń koronawirusem – 612. Niestety rośnie również liczba zgonów - jest ich obecnie 11. Wirus pustoszy nie tylko ulice, ale i budżety poszczególnych samorządów.

Jak wynika z pisma prezydenta Rafała Trzaskowskiego skierowanego do burmistrzów dzielnic, taki stan może się utrzymać jeszcze przez wiele miesięcy. Zdaniem polityka Platformy Obywatelskiej, celem numer 1 jest obecnie szukanie oszczędności w budżecie.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

- Ograniczenie aktywności mieszkańców i ograniczenia w życiu gospodarczym w związku z pandemią koronawirusa negatywnie wpłyną na wysokość dochodów budżetowych m.st. Warszawy – rozpoczyna list prezydent stolicy. I jak wylicza, w tym roku mniejsze będą wpływy z podatków CIT i PIT oraz podatków od czynności cywilnoprawnych.

d3qdn0v

Mniejsze mają być również dochody z opłat za bilety komunikacji miejskiej. W związku ze znacznym uszczupleniem budżetowych wpływów, Trzaskowski zaleca wstrzymać wszelkie nowe wydatki inwestycyjne, a także wydatki bieżące dotyczące organizacji imprez sportowo-kulturalnych.

Zobacz też: Głosowanie korespondencyjne dla osób po 60. roku życia. "Bardzo nieetycznie"

Jeśli zalecenia prezydenta wejdą w życie, do końca roku nie będzie miejskich czy dzielnicowych eventów, pikników, koncertów czy zawodów sportowych. Trzaskowski chce też, by burmistrzowie wdrożyli cięcia w urzędach. Miałyby one objąć wydatki na papier do drukarek, artykuły biurowe i materiały promocyjne. Ograniczone do minimum będą również remonty.

Zalecenia nie ominęły również zatrudnienia w urzędach i pracowniczych pensji.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

"Należy zamrozić czasowo obsadzanie tzw. wakatów (…), zawiesić możliwości regulowania wynagrodzeń, ograniczyć do minimum podnoszenie kwalifikacji w formie szkoleń, stosować szkolenia na odległość,(...) ograniczyć wydatki na delegacje do niezbędnego minimum” – apeluje Trzaskowski.

d3qdn0v

Zdaniem prezydenta, dzięki obostrzeniom Ratusz będzie mógł utrzymać dotychczasowe miejsca pracy. Co ciekawe, wszelkie odstępstwa od zaleceń Trzaskowskiego, będą wymagać zgody Kolegium Prezydenta. W jego skład wchodzą: zastępcy prezydenta Warszawy, sekretarz m.st. Warszawy, skarbnik m.st. Warszawy, dyrektor Magistratu oraz dyrektorzy – koordynatorzy.

List został skierowany do burmistrzów dzielnic w środę po południu. W najbliższych dniach możemy spodziewać się ich reakcji i odpowiedzi. Trzaskowski argumentuje wprowadzenie zaleceń "gospodarczym wstrząsem spowodowanym przez koronawirusa".

- Całe branże niemal z dnia na dzień straciły możliwość funkcjonowania. Naszym celem jest ochrona osób prowadzących działalność gospodarczą przed upadkiem i ratunek setek tysięcy miejsc pracy" – napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski.

d3qdn0v

W praktyce stołeczny Ratusz zaoferował możliwość czasowej obniżki czynszu za wynajem lokalu użytkowego od miasta. Na ulgi mogą liczyć też dzierżawcy miejskich terenów: od 50 do 90 proc. obniżki czynszu.

"Chcemy też zmniejszyć presję finansową na firmy, które mają wobec miasta nieuregulowane należności. Wprowadziliśmy możliwość odroczenia płatności lub rozłożenia jej na raty. Dotyczy to także opłat lokalnych i podatków”- informował Trzaskowski.

d3qdn0v

Z kolei, od środy została wstrzymana została wysyłka zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Mieszkańcy będą mogli wszystkie sprawy związane z przekształceniem załatwić później.

Poprosiliśmy Ratusz o komentarz do zmian wprowadzanych przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. - Informujemy, że obecnie trwają analizy dotyczące ewentualnych zmian w zakresie budżetu m.st. Warszawy, w związku z epidemią koronawirusa. Nie zostały jeszcze podjęte konkretne decyzje - poinformowała nas Marta Plasota z warszawskiego Ratusza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3qdn0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qdn0v
Więcej tematów