Trwa ładowanie...

Koronawirus w Warszawie. Biblioteki będą otwarte na nowych zasadach

Od poniedziałku, 11 maja stołeczne biblioteki będą stopniowo otwierane. Wejdą w życie nowe zasady funkcjonowania placówek. Zachowane muszą być niezbędne procedury dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelnikom i pracownikom.

Koronawirus w Warszawie. Biblioteki będą otwarte na nowych zasadachŹródło: PAP
d3zccwp
d3zccwp

Rząd zapowiadał otwarcie bibliotek, muzeów i galerii już od 4 maja. Jednak ze względu na zbyt późne i nieprecyzyjne rekomendacje, w Warszawie placówki będą otwierane stopniowo, w późniejszych terminach.

Warszawa przygotowuje plan otwarcia mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców – czytelników, zwiedzających oraz pracowników instytucji. W pierwszej kolejności, od 11 maja, będą otwierane biblioteki – poinformował stołeczny ratusz.

Koronawirus. Warszawa. Ograniczenia w liczbie osób

Każda biblioteka przygotuje procedurę funkcjonowania na czas epidemii. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronach internetowych.

Czytelnie zostaną otwarte dopiero w IV etapie odmrażania gospodarki. Wśród nowych zasad funkcjonowania bibliotek są m.in. ograniczenia w liczbie osób przebywających na terenie biblioteki. Informacja o maksymalnej liczbie osób będzie podana przed wejściem.

d3zccwp

Nowe zasady oznaczają też brak wolnego dostępu do półek i oddzielne stanowiska do zwrotu i wypożyczenia książek. Obowiązkowe będzie noszenie rękawiczek i maseczek u osób korzystających z biblioteki. Konieczne będą też szyby pleksi lub przyłbice dla pracowników. Miasto zapewni środki do dezynfekcji.

- Zdajemy sobie sprawę, że na ten moment czekało całe środowisko biblioteczne oraz czytelnicy, dlatego do ponownego otwarcia bibliotek podchodzimy przede wszystkim odpowiedzialnie. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom, związanym z epidemią – powiedziałą dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej Aldona Machnowska-Góra.

Koronawirus. Warszawa. Apel o przesłanie zasad sanitarnych

Po ogłoszeniu przez premiera możliwości otwarcia instytucji kultury Warszawa jako samorząd apelowała o przesłanie jasnych zasad sanitarnych, na podstawie których placówki mogłyby być otwarte.

Miejskie biblioteki będą otwarte po uprzednim spełnieniu zaleceń bezpieczeństwa. Placówki muszą być przygotowane zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja, wytycznymi Ministerstwa Rozwoju opracowanymi we współpracy z GIS z dnia 28 kwietnia oraz rekomendacjami Biblioteki Narodowej.

W Warszawie jest ponad 200 bibliotek i punktów bibliotecznych. Podczas kwarantanny placówki utrzymują stały kontakt z czytelnikami. Oferują bogaty program aktywności on-line. Stołeczne biblioteki dołączyły także do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich #NieZostawiamCzytelnika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3zccwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zccwp
Więcej tematów