RegionalneWarszawaKoncert upamiętniający Powstanie Warszawskie w Teatrze Wielkim

Koncert upamiętniający Powstanie Warszawskie w Teatrze Wielkim

"A z piekła do nieba blisko tak... Powstanie Warszawskie w słów odłamkach i pieśniach".

Koncert upamiętniający Powstanie Warszawskie w Teatrze Wielkim

Znane piosenki powstańcze m.in. "Warszawskie dzieci" i "Hej, chłopcy, bagnet na broń" oraz fragmenty utworów Andrzeja Panufnika i Tadeusza Bairda zostaną wykonane podczas koncertu w stołecznym Teatrze Wielkim upamiętniającego powstanie warszawskie.

Podczas zaplanowanego na poniedziałkowy wieczór koncertu "A z piekła do nieba blisko tak... Powstanie Warszawskie w słów odłamkach i pieśniach" wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją Adama Martina.

Główną ideą organizowanego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych koncertu jest oddanie hołdu powstańcom warszawskim oraz wszystkim weteranom walk o niepodległość Polski.

Jak podkreślają organizatorzy, "koncert nawiązuje do bogatej spuścizny powstańczej, zawartej w pieśniach i utworach poetyckich. Znalazły w niej swój wyraz wolnościowe ideały pokolenia Armii Krajowej, a wiele utworów skomponowanych podczas gorących dni sierpnia i września 1944 r. weszło do narodowego kanonu".

W programie koncertu, który odbędzie się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, znajdą się znane utwory z okresu powstania warszawskiego. Goście uroczystości wysłuchają m.in. piosenek "Warszawo, moja Warszawo...", "Marsz Mokotowa", "Warszawskie dzieci", "Hej, chłopcy, bagnet na broń", "Pałacyk Michla", "Serce w plecaku", "Mała Dziewczynka z AK", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Modlitwa obozowa" czy "Piosenki o mojej Warszawie".

Zaprezentowane zostaną także utwory powstałe do tekstów poety i żołnierza powstania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Miłość", "O, Barbaro...", "Pioseneczka" oraz "Niebo złote ci otworzę...". Wysłuchać będzie można również "Koncertu Warszawskiego" Richarda Addinsella, a także fragmentów utworów Andrzeja Panufnika i Tadeusza Bairda.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

(Źródło: PAP)

Przeczytaj też:

Obraz
warszawakoncertpowstanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)