Trwa ładowanie...

Kolejne warszawskie ulice zdekomunizowane. Co dalej?

- W związku z ustawą dekomunizacyjną zmienione zostały nazwy 56 ulic na Mazowszu, w tym trzy w Warszawie - poinformował w środę wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera z PiS. To już ostatni etap zmian na Mazowszu.

Kolejne warszawskie ulice zdekomunizowane. Co dalej?Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jacek Marczewski
d10nngf
d10nngf

Zmianie ulegną nazwy trzech ulic: Józefa Szymańskiego zastąpił Wojciech Ziembiński, Krystynę Matysiakównę - Władysław Stasiak, a ulica Józefa Chmiela zmieniła nazwę na podpułkownika Wacława Lipińskiego.

Jak podkreślił wojewoda, data ogłoszenia decyzji nie jest przypadkowa - dzisiaj rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Poprzednie zmiany - dekomunizacja 47 warszawskich ulic - zostały opublikowane dzień przed Świętem Niepodległości. Wtedy Al. Armii Ludowej zmieniono na Al. Lecha Kaczyńskiego.

Na Mazowszu wiele ulic dostało taką samą nazwę. Najczęściej powtarzają się ul. Jana Pawła II, Zbigniewa Herberta, rotmistrza Witolda Pileckiego, Anny Walentynowicz, Danuty Siedzikówny "Inki".

Poprzednie zmiany

W listopadzie wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zadecydował o dekomunizacji około 50 warszawskich ulic.

Zmiany w nazewnictwie są efektem ustawy dekomunizacyjnej, która została przegłosowana w Sejmie 1 kwietnia 2016 r.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Nie można zburzyć Pałacu Kultury? To go zasłonimy! Oto nowy projekt

d10nngf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10nngf
Więcej tematów