Karta Warszawiaka: Co z bezrobotnymi, studentami i emerytami?
Publikujemy odpowiedzi na zadawane pytania
Od 3 grudnia 2013 r. mieszkańcy, którzy rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
za rok 2012 w stolicy mogą już składać wnioski o wydanie Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.
Publikujemy odpowiedzi na pytania zadawane przez osoby bezrobotne, emerytów oraz studentów powyżej 26. roku życia.
Każdy, kto mieszka i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie może otrzymać Kartę Warszawiaka , a dzieci rodziców lub opiekunów rozliczających się w stołecznym urzędzie skarbowym - Kartę Młodego Warszawiaka, które będą uprawniały do ulg w komunikacji publicznej. Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka działają na bazie elektronicznej karty będącej nośnikiem biletów. Od 3 grudnia 2013 r. na obowiązujące karty jest naklejany specjalny hologram. Osoby posiadające spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską (WKM) lub inny elektroniczny nośnik biletów (np. Elektroniczna Legitymacja Studencka, Uczniowska), nie muszą wyrabiać nowej karty – wnioskują jedynie o wydanie hologramu.
Osoby bezrobotne
Czy osoba bezrobotna (zarejestrowana lub niezarejestrowana) może korzystać z Karty warszawiaka?
Tak, jeśli spełnia warunki określone w uchwale, tzn. zamieszkuje w Warszawie oraz rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy. Warunek rozliczania podatku obejmuje także sytuacje, kiedy dana osoba nie wykazuje dochodu lub wykazuje poniesioną stratę.
Seniorzy i renciści
Czy osobie korzystającej z biletu seniora, jeśli złoży wniosek o przyznanie Karty warszawiaka, także będzie przysługiwała ulga?
Od ceny Biletu Seniora nie przewiduje się ulgi.
Czy emerytka korzystająca z 90 dniowego biletu ulgowego mieszkająca i płacąca podatki w Warszawie również będzie mogła skorzystać ze zniżek?
Uchwała Rady m.st. Warszawy Nr LXVI/1806 /2013 dotycząca Karty Warszawiaka nie przewiduje obniżenia ceny biletu ulgowego. Karta Warszawiaka będzie jednak uprawniała do różnego rodzaju ulg w dostępie do instytucji miejskich, których katalog zostanie podany przez Urząd Miasta po Nowym Roku.
Studenci powyżej 26. roku życia
Jaki bilet po 1 stycznia powinna kupić 28 letnia studentka pracująca i płacąca podatki w Warszawie, która ma zniżkę studencką do 31 października 2014 r.?
W tym przypadku najlepiej korzystać z uprawnienia do przejazdów ulgowych z tytułu posiadania statusu studenta do 31 października 2014. Następnie wystąpić z wnioskiem o Kartę Warszawiaka.
Kiedy ma złożyć wniosek student, który kończy w czerwcu 26 rok życia, jeśli nie rozliczał się do tej pory w Warszawie?
O Kartę Warszawiaka można się ubiegać dopiero po złożeniu PIT w stołecznym urzędzie skarbowym. Uchwała Rady m.st. Warszawy Nr LXVI/1806 /2013 dotycząca Karty Warszawiaka nie przewiduje obniżenia ceny biletu ulgowego. Student nadal zachowuje 50 proc. ulgę, natomiast posiadacz Kartę Warszawiaka nie ma dodatkowej „ulgi od ulgi”.
Zobacz także: Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim