Trwa ładowanie...

Kanałem Żerańskim do Zalewu Zegrzyńskiego. Miasto odzyskało połączenie

Przywrócenie połączenia Wisły z Kanałem Żerańskim ogłosił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. To dopiero początek rozwoju turystyki rzecznej w stolicy. Wkrótce warszawiacy będą mogli popłynąć aż na Mazury.

Kanałem Żerańskim do Zalewu Zegrzyńskiego. Miasto odzyskało połączenieŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Cezary Piwowarski
dgyr8d4
dgyr8d4

Dzięki udrożnieniu Kanału Żerańskiego, można teraz bez problemu przepłynąć ze stolicy Polski do Zalewu Zegrzyńskiego. Minister Gróbarczyk na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami zapewniał, że to idealna oferta dla mieszkańców w okresie letnim.

- Kanał Żerański plus stopień wodny na Żeraniu został udrożniony i teraz swobodnie będzie można realizować żeglugę turystyczną z Warszawy na Zalew Zegrzyński. To jest pierwszy element programu – przekonywał minister. W planach jest już natomiast o wiele ambitniejsze przedsięwzięcie.

Nad Zegrze, a nawet dalej

Drugim elementem ma być połączenie miasta… z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Gróbarczyk twierdzi, że przywrócenie żeglugi na tym odcinku będzie możliwe w przyszłym roku. - Zanim to jednak nastąpi, niezbędne jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko – zastrzegł minister.

dgyr8d4

W Warszawie poprawiane są warunki nawigacyjne, jednak nadal pozostają obawy o wymagany do żeglugi stan wody. Od kilku lat jej poziom jest dość niski, a to uniemożliwia w wielu miejscach poruszanie się jednostkami po kanałach.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński

Ministerstwo chce odbudować też prowadzący do mazurskich jezior szlak Stefana Batorego. Obecnie trwają roboty w ostrołęckim porcie, polegające na jego pogłębianiu. Kolejnym etapem będzie umacnianie brzegów Narwi i pogłębienie jej koryta. Koszt tych prac szacuje się na ok. 200 mln złotych.

W konferencji ministra Gróbarczyka brał też udział Patryk Jaki. Kandydat do prezydenckiego fotela w stołecznym ratuszu napisał na Twitterze: "Musimy przywrócić znaczenie Wisły dla Warszawy". Niektórzy internauci nie wierzą jednak w te zapewnienia: "Zbliżają sie wybory, to i bajki zaczynają być coraz lepsze" - stwierdził jeden ze sceptyków w komentarzu.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

ZOBACZ WIDEO: Pomysł na biznes. Budowa drewnianych łodzi

dgyr8d4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgyr8d4
Więcej tematów