RegionalneWarszawaJuż wkrótce Dworzec Centralny, Powiśle i Ochota będą wpisane do rejestru zabytków

Już wkrótce Dworzec Centralny, Powiśle i Ochota będą wpisane do rejestru zabytków

Konserwator zabytków Jakub Lewicki dąży do tego, aby Centralny, Powiśle i Ochota były pod stałą ochroną konserwatorów. - Bardzo bym chciał, żeby warszawiacy odjechali na wakacje już z zabytkowych dworców – zapowiedział Lewicki.

Już wkrótce Dworzec Centralny, Powiśle i Ochota będą wpisane do rejestru zabytków
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Jacek Marczewski

Jakub Lewicki w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" tłumaczy, że są cennymi obiektami powojennego modernizmu. - Dlatego należy je chronić. Potwierdzają to opinie historyków sztuki prof. Marty Leśniakowskiej i prof. Waldemara Baraniewskiego - zaznacza konserwator. Dodaje, że obawia się wpływu, jaki na obiekty może mieć planowany na lata 2020-23 remont linii średnicowej. - Stąd między innymi decyzja o wszczęciu procedury wpisu do rejestru wobec Dworca Centralnego oraz wznowienie dawnych, rozpoczętych jeszcze przez poprzedników Lewickiego, postępowań względem Powiśla i Ochoty - mówi profesor.

Jakub Lewicki wyjaśnia, że stacja Powiśle i Ochota są wpisane do gminnej ewidencji zabytków, jednak nie daje to tak silnej ochrony, jak wpis w rejestrze. - Kiedy właściciel danego obiektu ma obowiązek nie tylko uzgadniać z konserwatorem wszelkie prace i remonty, ale też zabezpieczać go, utrzymywać w jak najlepszym stanie i korzystać w sposób zapewniający zachowanie jego wartości - tłumaczy profesor.

Obraz
© Agencja Gazeta | Franciszek Mazur

Warszawa Powiśle i Ochota powstały w tych samych latach 1954-1963 roku. Powiśle na początku nosiło nazwę Warszawa Skarpa, a Ochota roboczo nazywała się Warszawa Zawisza bądź Warszawa Zawiszy. Natomiast Dworzec Centralny wybudowano w 1972-1975 roku. Na uroczystym otwarciu Centralnego byli obecni m.in. Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz i Henryk Jabłoński.

Obraz
© Agencja Gazeta | Agata Grzybowska

W 2008 roku Gazeta Wyborcza przeprowadziła ranking 23 dworców największych polskich miast. Dworzec Centralny uplasował się na czwartym miejscu od końca. W rankingu oceniono m.in funkcjonowanie kas dworcowych (kolejki), niemiła obsługa, zły punkt informacyjny (szczególnie dla turystów obcojęzycznych), fatalne oznakowanie przejść podziemnych dworca, brak oznakowania dojść do czynnych toalet w nocy, obecność tolerowanych tu przez Straż Ochrony Kolei i policję bezdomnych, słabe poczucia bezpieczeństwa (mimo komisariatu tak policyjnego, jak i kolejowego), wszechobecny brud i nieprzyjemne zapachy.

Zobacz także: Rafał Trzaskowski: Patryk Jaki jest groźnym kontrkandydatem

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)