Trwa ładowanie...

Już w niedzielę nowy rozkład jazdy PKP. Sprawdź, co się zmieni

Wśród nowości m.in. późnowieczorne kursy SKM-ki i dodatkowy pociąg KM do Siedlec.

Już w niedzielę nowy rozkład jazdy PKP. Sprawdź, co się zmieni
dsgq7jg
dsgq7jg

Przypominamy, że już 11 grudnia w życie wchodzi nowy, roczny rozkład jazdy PKP. Na trasach ma się pojawić więcej połączeń, a czas jazdy na niektórych odcinkach znacznie się skróci.

Główną zmianą w skali całego kraju jest wzrost liczby połączeń kategorii TLK, które PKP Intercity nazywa "ekonomicznymi". Pojawią się nowe pociągi: m.in. TLK Pobrzeże z Kołobrzegu do Krakowa przez Warszawę, TLK Karpaty z Trójmiasta do Zakopanego i TLK Kociewie z Gorzowa Wielkopolskiego do Trójmiasta. Przybędzie też połączeń sezonowych, czyli np. w ferie i wakacje. Wówczas pojawi się więcej składów kursujących nad morze, czy na Mazury.

Krótsza podróż, lepszy tabor

Znacznie skróci się też czas przejazdu na niektórych trasach. Z Warszawy do Wrocławia przez Łódź i Kalisz podróż pojazdami Pesa Dart będzie trwała o około o 30 minut krócej. Także o ponad 30 minut skróci się czas przejazdu na trasie Przemyśl – Kraków. Dodatkowo, krócej pojadą składy kategorii IC oraz TLK na trasie Warszawa – Trójmiasto przez Iławę. Oznacza to, że pociągiem IC Neptun pasażerowie pokonają tę trasę w niecałe 3 godziny, natomiast składami TLK tylko 30 minut dłużej.

Poprawi się też jakość podróżowania na odcinku z Warszawy do Łodzi. W związku z otwarciem nowego dworca Łódź Fabryczna na tej trasie pojawią się składy Pesa Dart. Komfortowe pociągi są w stanie rozwinąć prędkość do 160 km/h.

dsgq7jg

Są jednak linie kolejowe, na których sytuacja ulegnie pogorszeniu. W połowie 2017 roku ma się rozpocząć remont linii Warszawa – Lublin. co wydłuży czas podróży między tymi miastami o 40–50 minut. Modernizacja potrwa około 1,5 roku. Od czerwca zaplanowane jest również rozpoczęcie przebudowy trasy pomiędzy stolicą a Poznaniem. Pociągi mają tam jeździć trasą okrężną przez Gniezno, przez co podróż będzie dłuższa o godzinę.

Więcej pociągów do Wołomina

W skali aglomeracji warszawskiej największe zmiany obejmą linię ze stolicy do Wołomina . W związku z zakończeniem modernizacji liczba połączeń zwiększy się o prawie 50. Dzięki temu w godzinach szczytu pomiędzy Wołominem a Warszawą składy będą kursowały co 10 minut, a poza szczytem co 15 minut.

Na pozostałych liniach podmiejskich nie dojdzie do większych zmian. Jak tłumaczą Koleje Mazowieckie nowy rozkład został opracowany na bazie poprzedniego. Nowością będzie natomiast np. nowy przyspieszony pociąg z Warszawy Zachodniej do Siedlec, który z Dworca Centralnego odjedzie o 17.30

O szczegółach dotyczących pozostałych tras np. do Dęblina, Radomia, czy Działdowa, informowaliśmy już w Wawalove. Wszystkie zmiany można zobaczyć tutaj .

dsgq7jg

Nowe połączenia SKM. Nawet po północy

Na liniach S2 i S3 obsługiwanych przez Szybką Kolej Miejską pojawią się dodatkowe kursy, które zapewnią wyjazd z centrum Warszawy po godzinie 23.00. Dzięki temu np. ostatni pociąg z Warszawy Śródmieścia do Sulejówka Miłosnej odjedzie 2 minuty po północy. Natomiast ostatni pociąg ze stacji Warszawa Lotnisko Chopina do Legionowa będzie odjeżdżał po 23.20.

W trakcie najbliższego weekendu dodatkowych informacji na temat nowego rozkładu będą udzielać informatorzy mobilni PKP Intercity. Pojawią się oni na 18 dworcach w całym kraju, w tym na stacjach Warszawa Wschodnia, Centralna i Zachodnia.

Źródło: PKP Intercity/Koleje Mazowieckie/ZTM/Wawalove

dsgq7jg

(Oprac: MO)

dsgq7jg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsgq7jg
Więcej tematów