Jeden z najstarszych warszawskich neonów wrócił do Śródmieścia
To już kolejny świetlny szyld, który po renowacji powrócił na swoje dawne miejsce
Księgarnia im. Stefana Żeromskiego przy al. Solidarności znowu zabłysnęła pięknym neonowym światłem i oświetliła zielenią ulicę. To kolejny już neon, który powraca po renowacji. Moda na neony trwa!
Przeczytajcie też: "Moda na neony wraca. Po stu latach od opatentowania technologii" [ROZMOWA]
"Pierwsze próby uruchomienia były nieudane - ogromne transformatory z lat 60. były wypalone na wiór. Jednak nowe, silne i dużo mniejsze - sprostały temu zadaniu" - czytamy na stronie "Neon1 - Reklamy Świetlne Neony" na Facebooku. Projekt autorstwa Maksymiliana Krzyżanowskiego pochodzi z 1958 r. Jest jednym z najstarszych stołecznych neonów.
- Myślę, że to co się ostatnio dzieje wokół neonów można już spokojnie rozpatrywać w kategorii zjawiska społecznego. O reklamy świetlne nie walczy już garstka zapaleńców, a ich ranga w uznaniu opinii publicznej wzrasta z roku na rok. Sukcesem kończą się akcje crowdfundingowe, a potrzebę ochrony neonów dostrzegają też prywatne firmy, czego ostatnim przykładem jest zachowanie neonu Sezamu - mówi w rozmowie z Wawalove.pl Anna Brzezińska-Czerska.
Rzeczywiście, neonowe skarby z przeszłości powracają na stołeczne ulice coraz częściej. W grudniu ubiegłego roku na pl. Konstytucji powrócił legendarny "Gazeciarz" . W listopadzie 2014 r. na Muranowie ponownie zaświecił neon kawiarni "Jaś i Małgosia" . Oryginalny projekt neonu został wykonany w 1973 roku przez Państwową Pracownię Sztuk Plastycznych. W 2012 roku, mocno nadgryzione zębem czasu elementy, zostały całkowicie odtworzone przez Muzeum Neonów .
W stolicy pojawiają się też nowe neony. Na 35. piętrze Warsaw Spire na Woli pojawił się napis "Kocham Warszawę". W październiku 2014 r. na budynku Urzędu Dzielnicy Wola przy al. Solidarności 90 zabłysł napis "Wola oddycha". Słynny już napis "Miło cię widzieć" zamontowano w czerwcu ubiegłego roku na moście Gdańskim.
Teraz warszawiacy mogą zdecydować, jaki neon pojawi się nad wejściem do "Zieleniaka" - bazarku, jaki powstanie na Ochocie przy ul. Banacha. Głosowanie potrwa do 10 lutego.
Więcej: Wybierz neon dla "Zieleniaka"
Lubicie warszawskie neony? Wolicie te z historią, czy też nowe uważacie za równie ciekawe? Czekamy na Wasze komentarze!