RegionalneWarszawaJeden z najstarszych warszawskich neonów wrócił do Śródmieścia

Jeden z najstarszych warszawskich neonów wrócił do Śródmieścia

To już kolejny świetlny szyld, który po renowacji powrócił na swoje dawne miejsce

Jeden z najstarszych warszawskich neonów wrócił do Śródmieścia

Księgarnia im. Stefana Żeromskiego przy al. Solidarności znowu zabłysnęła pięknym neonowym światłem i oświetliła zielenią ulicę. To kolejny już neon, który powraca po renowacji. Moda na neony trwa!

"Pierwsze próby uruchomienia były nieudane - ogromne transformatory z lat 60. były wypalone na wiór. Jednak nowe, silne i dużo mniejsze - sprostały temu zadaniu" - czytamy na stronie "Neon1 - Reklamy Świetlne Neony" na Facebooku. Projekt autorstwa Maksymiliana Krzyżanowskiego pochodzi z 1958 r. Jest jednym z najstarszych stołecznych neonów.

- Myślę, że to co się ostatnio dzieje wokół neonów można już spokojnie rozpatrywać w kategorii zjawiska społecznego. O reklamy świetlne nie walczy już garstka zapaleńców, a ich ranga w uznaniu opinii publicznej wzrasta z roku na rok. Sukcesem kończą się akcje crowdfundingowe, a potrzebę ochrony neonów dostrzegają też prywatne firmy, czego ostatnim przykładem jest zachowanie neonu Sezamu - mówi w rozmowie z Wawalove.pl Anna Brzezińska-Czerska.

Rzeczywiście, neonowe skarby z przeszłości powracają na stołeczne ulice coraz częściej. W grudniu ubiegłego roku na pl. Konstytucji powrócił legendarny "Gazeciarz" . W listopadzie 2014 r. na Muranowie ponownie zaświecił neon kawiarni "Jaś i Małgosia" . Oryginalny projekt neonu został wykonany w 1973 roku przez Państwową Pracownię Sztuk Plastycznych. W 2012 roku, mocno nadgryzione zębem czasu elementy, zostały całkowicie odtworzone przez Muzeum Neonów .

W stolicy pojawiają się też nowe neony. Na 35. piętrze Warsaw Spire na Woli pojawił się napis "Kocham Warszawę". W październiku 2014 r. na budynku Urzędu Dzielnicy Wola przy al. Solidarności 90 zabłysł napis "Wola oddycha". Słynny już napis "Miło cię widzieć" zamontowano w czerwcu ubiegłego roku na moście Gdańskim.

Teraz warszawiacy mogą zdecydować, jaki neon pojawi się nad wejściem do "Zieleniaka" - bazarku, jaki powstanie na Ochocie przy ul. Banacha. Głosowanie potrwa do 10 lutego.

Lubicie warszawskie neony? Wolicie te z historią, czy też nowe uważacie za równie ciekawe? Czekamy na Wasze komentarze!

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)