Jaka przyszłość dla wielokulturowej Warszawy?
Zbliżają się obchody Tygodnia Walki z Rasizmem
21 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Szczególnego znaczenia data ta nabiera w Warszawie – najbardziej wielokulturowym mieście w Polsce. Z tej okazji Warszawska Grupa Lokalna „Jeden Świat” przygotowała cykl miejskich wydarzeń pod hasłem „Tydzień Walki z Rasizmem”.
Cykl otworzy debata „Razem, obok, przeciw sobie - jaka przyszłość dla wielokulturowej Warszawy?”, która odbędzie się 21 marca (czwartek) o godz. 18 w siedzibie Krytyki Politycznej (ul. Foksal 16, II piętro). Podczas debaty eksperci wspólnie z mieszkańcami stolicy przyjrzą się postawom Warszawiaków wobec przyjezdnych, jak i realiom, w jakich żyją obcokrajowcy w Warszawie. Będą również dyskutować o tym, jak przeciwdziałać dyskryminacji mniejszości i co zrobić, aby warszawski tygiel kulturowy był wartością, a nie problemem. ( więcej )
23 marca (sobota) odbędzie się z kolei gra miejska „Zdobądź obywatelstwo wielokulturowej Warszawy”. 5-osobowe drużyny warszawiaków staną w jej trakcie przed trudnym wyzwaniem: będą musiały udowodnić urzędnikowi imigracyjnemu, że nadają się na obywateli wielokulturowej stolicy. Dla zespołu, który najlepiej poradzi sobie z przygotowanymi na trasie zadaniami wydawnictwo Czarne ufundowało zestawy książek i upominków. Zgłoszenia drużyny dokonać będzie można od 8.03 przez formularz umieszczony na stronie 21marca.wordpress.com ( więcej )
*W ramach cyklu odbędą się również spotkania z „Żywą Biblioteką”: *22 marca (piątek) w klubie Surma na Ochocie (ul. Białobrzeska 17) oraz 24 marca (niedziela) w klubokawiarni Grawitacja (ul. Browarna 6). Przy filiżance kawy będzie tam można porozmawiać z „żywymi książkami” – przedstawicielami mniejszości narodowych i cudzoziemcami mieszkającymi w Warszawie. Poznając historię życia Żyda, Roma, Wietnamczyka, Białorusina, Serba, czy imigrantów z Kaukazu i Afryki, każdy czytelnik nie tylko będzie miał okazję spędzić czas w interesujący sposób, ale również zweryfikować swoje wyobrażenia i postawy wobec osób o odmiennym wyglądzie i języku.
Więcej: 21marca.wordpress.com
Wydarzenia organizowane przez Warszawską Grupę Lokalną „Jeden Świat” w ramach obchodów Tygodnia Walki z Rasizmem są formą uczczenia Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na 21 marca. Święto upamiętnia masakrę w Sharpeville, która miała miejsce 21 marca 1960 roku w Republice Południowej Afryki, kiedy zamordowano 70 uczestników pokojowej demonstracji przeciwko wprowadzającej dyskryminację i segregację rasową polityce apartheidu.