Trwa ładowanie...

Inwazja gryzących biedronek w Warszawie!

Wchodzą na zimę do mieszkań. Potrafią nieprzyjemnie ukąsić. Lubią polować na nasze polskie biedronki i są wyjątkowo płodne!

Inwazja gryzących biedronek w Warszawie!
d3z95ex
d3z95ex

Wchodzi na zimę do mieszkań. W mediach nazywana jest arlekinem, harlekinem (od angielskiej nazwy Harlequin ladybird) lub biedronką azjatycką. Pochodzi z Azji. W Polsce pojawiła się dopiero kilka lat temu. Harmonia axyridis, bo tak nazywa się ten nowy gatunek biedronki, zaczyna przeprowadzać się na zimę do warszawskich mieszkań. Nie było by w tym nic nieprzyjemnego, gdyby nie to, że owad potrafi ukąsić.Nie posiada jadu, ale wydzielana przez niego substacja może wywołać reakcję alergiczną.

W jednym z mieszkań na Gocławiu właściciele znaleźli ok. 20 biedronek - informuje Gazeta Stołeczna. Takie zimowanie nie jest typowe dla naszych, polskich biedronek, które chłody spędzają raczej w samotności. Biedronki znalezione w warszawskim mieszkaniu to nowy w Polsce gatunek. Pochodzący z Azji owad przez około 20 lat rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach i Europie. W Polsce jest gatunkiem inwazyjnym, stwierdzonym po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu i w październiku tego samego roku w Mokrzu koło Wronek, a później w Zielonej Górze, we Wrocławiu i na Mazowszu.

Co więcej, arlekin lubi też polować na nasze rodzime biedronki! "Najeźdźca" jest też bardzo płodny i szybko potrafi zająć obszar dotychczas zasiedlony przez nasz polski gatunek.

d3z95ex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z95ex
Więcej tematów