RegionalneWarszawaIn vitro w Warszawie już wkrótce. Sześć klinik będzie realizować program

In vitro w Warszawie już wkrótce. Sześć klinik będzie realizować program

Dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro.

In vitro w Warszawie już wkrótce. Sześć klinik będzie realizować program
Karolina Kołodziejczyk

Sześć klinik, które zgłosiły się do programu, będą realizować miejski program refundacji zabiegów in vitro - poinformował w czwartek stołeczny ratusz. Już w listopadzie z pomocy będzie mogło skorzystać ok 2,5 tys. par.

Na początku czerwca Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat; dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie maksymalnie 5 tys. złotych, które nie obejmie terapii hormonalnej.

Komisja konkursowa ogłosiła wyniki. Dopuszczono sześć klinik, czyli wszystkie, które zgłosiły się do konkursu: Centrum Bocian, FeritMedica Centrum Płodności, Invicta, Invimed-T, Przychodnia Lekarska „nOvum” oraz Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ratusz podkreślał niedawno, że większa liczba klinik wpłynie na krótszy czas oczekiwania przez pary na przyjęcie i realizacje procedury oraz na możliwość wyboru pomiędzy klinikami.

Stołeczna radna PO Gabriela Szustek powiedziała PAP, że po ogłoszeniu wyników zostaną podpisane umowy z klinikami. "Myślę, że do końca miesiąca te umowy będą podpisane (...). Chcemy już od listopada ruszać (z programem - przyp. red.), tak żeby zainteresowane osoby już od listopada mogły zgłaszać się do klinik" - powiedziała Szustek.

Do konkursu mogły zgłosić się kliniki z Warszawy, które mają pozwolenie ministra zdrowia na prowadzenie ośrodka medycznie wspomaganej prokreacji, mają odpowiednią kadrę i aparaturę medyczną oraz co najmniej pięcioletnie doświadczenie w stosowaniu metody in vitro.

W 2013 roku rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on jednak - decyzją obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - zakończony latem zeszłego roku. Zamiast niego resort przyjął program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, który ma być realizowany do końca 2020 r. Jego głównymi celami mają być edukacja i promocja zdrowia prokreacyjnego, a także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapewniał w Sejmie, że celem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej nie jest blokowanie jakiegokolwiek programu zdrowotnego. "Ta ustawa pokazuje, w jaki sposób przygotować program polityki zdrowotnej w gminie, powiecie, województwie, w ministerstwach, tak żeby był to program oparty na dowodach naukowych" - podkreślał wiceszef MZ.

Jako pierwsza miejski program refundacji in vitro wprowadziła w 2012 r. Częstochowa. Obecnie podobne projekty realizują m.in. Łódź, Sosnowiec i Poznań.

W czerwcu na sesji program zakładający m.in. dofinansowanie zabiegów in vitro ponownie przyjęli gdańscy radni. Poprzednią uchwałę w tej sprawie - przyjętą w lutym - unieważnił wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS). Swą decyzję wojewoda uzasadniał brakiem opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do miejskiego programu. Nowy program opinię AOTMiT uzyskał i jest ona pozytywna.

Żródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Obraz
ciążakobietamedycyna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)