RegionalneWarszawaHorror, kabaret i muzyka. Siódma odsłona "Królewskich Arkad Sztuki"

Horror, kabaret i muzyka. Siódma odsłona "Królewskich Arkad Sztuki"

- Chcemy, by Zamek przestał być smutny - zapowiada dyrektor, dr hab. Przemysław Mrozowski.

Horror, kabaret i muzyka. Siódma odsłona "Królewskich Arkad Sztuki"
Karolina Kołodziejczyk

Ponad 100 artystów zaprezentuje się publiczności festiwalu "Królewskie Arkady Sztuki" w ciągu ośmiu wieczorów. Siódma odsłona imprezy odbywać się będzie od 5 do 27 sierpnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Założeniem organizatorów festiwalu jest, jak przypomniano podczas środowej konferencji prasowej w Warszawie, "interdyscyplinarna wymiana wartości jakie kreują dziedziny sztuki: teatr, taniec oraz muzyka".

Koncerty, spektakle taneczne i teatralne odbywać się będą w kolejne piątki i soboty, od 5 do 27 sierpnia w scenerii Arkad Kubickiego, usytuowanej u podnóża ogrodów zamkowych, nad brzegiem Wisły oraz w ogrodach, przylegających do Arkad.

- Przywracamy Zamkowi jego ludyczny charakter, który cechował rezydencję królewską przez cały wiek XVII, XVII. Potem Zamek posmutniał - chcemy, żeby przestał być smutny i temu służą "Królewskie Arkady Sztuki" - zapowiedział podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim dr hab. Przemysław Mrozowski, p.o. dyrektor Zamku. Dodał również, że muzyka rozbrzmiewająca w przestrzeni Zamku Królewskiego stanowi naturalne odniesienie do tradycji koncertów dworskich.

Tegoroczną edycję "Królewskich Arkad Sztuki" otworzy występ teatralno-tanecznego łódzkiego Teatru OFF Harnam, który zaprezentuje się widowni w spektaklu "PerforSens", będącym satyrycznym komentarzem na temat stereotypów, związanych z tańcem współczesnym oraz teatrem tańca.

Dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Taraszkiewicz podkreślił, że "tegoroczny festiwal będzie różnorodny, jeśli chodzi o repertuar teatralny i muzyczny". - Będzie i horror i kabaret; będzie satyra, jak i poważna poezja. Jak co roku proponujemy różnorodną muzykę. Zaczynamy od jazzu, by przejść do muzyki klasycznej, tańców rumuńskich i muzyki polskiej, prezentowanej podczas ostatniego wieczoru festiwalowego - dodał.

Następnego dnia, 6 sierpnia, zainaugurowana zostanie część muzyczna imprezy. Jak zapowiedzieli organizatorzy, muzycy wykonywać będą kompozycje z różnych epok, od muzyki dawnej do współczesnej, improwizacje, transkrypcje oraz parafrazy popularnych utworów.

Pierwszą muzyczną atrakcją festiwalu będzie koncert jazzowego tria, prowadzonego przez pianistę Artura Dutkiewicza, które wykona m.in. jazzowe interpretacje utworów Jimi'ego Hendrixa, Czesława Niemena, a także transkrypcji greckich pieśni ludowych. Z zespołem wystąpi również wokalista Jorgos Skolias.

W tym roku na festiwalu zagrają także orkiestra Warsaw Camerata pod kierownictwem Pawła Kos-Nowickiego, która wystąpi podczas "wieczoru z muzyką klasyczną". W programie koncertu znalazły się m.in. kompozycje Josepha Haydna, Franza Schuberta i Beli Bartoka.

Podczas kolejnych wieczorów z muzyką na festiwalu wystąpi zespół wokalny Bornus Consort pod kierownictwem artystycznym Marcina Bornusa Szczycińskiego (w programie m.in. transkrypcje polskich pieśni z XIX w.) oraz orkiestra Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Wykona utwory Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

W części teatralnej warszawska widownia będzie miała okazję zapoznania się z twórczością warszawskiego Teatru Akt, który przyjedzie do Warszawy ze spektaklem "Kwiaty zła", opartym na poezji francuskiego symbolisty Charlesa Baudelaire'a, autora słynnego tomu poetyckiego pod tym samym tytułem z 1857 r.

Poznańska grupa Circus Ferus wystąpi ze spektaklem "Freak Show", nawiązującym do publicznych pokazów ludzkich oraz zwierzęcych "kuriozów", popularnych w Europie i Stanach Zjednoczonych w połowie XIX w. Teatr Ewolucji Cienia pokaże "Czas Wilka" - mroczny spektakl, podejmujący problem zła jako elementu kondycji ludzkiej.

Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu dostępne są na stronie internetowej www.zamek-krolewski.pl

Źródło: PAP

Obraz
warszawazamek królewskifestiwal

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)