Hanna Gronkiewicz-Waltz: Proszę, by dołączyć nazwisko prof. Bartoszewskiego do apelu pamięci
Hanna Gronkiewicz-Waltz chce, aby podczas apelu pamięci, odczytano również nazwisko Władysława Bartoszewskiego. Z takim pismem zwróciła się w poniedziałek do MON-u.
Szef MON rozmawiał dziś z kombatantami w Centrum Weterana w Warszawie. Do tej pory trwał spór o to, jak ma wyglądać Apel Poległych podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podpisany został wspólny tekst apelu pamięci na uroczystościach rocznicowych. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz chce, by odczytano również nazwisko Władysława Bartoszewskiego.
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami powstańców warszawskich. Rozmowy odbyły się w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i wzięli w nich udział także przedstawiciele Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Uczestnicy walk o stolicę w wysłanym kilka dni temu piśmie do resortu poprosili, żeby w trakcie uroczystości nie był odczytywany tak zwany apel smoleński. Minister wydał bowiem zarządzenie, by w czasie wszystkich uroczystości państwowych z asystą wojskową, gdy będzie odczytywany apel, wspominać również ofiary katastrofy smoleńskiej.
Jak poinformował na konferencji prasowej Antoni Macierewicz, podpisany został wspólny tekst apelu pamięci na uroczystościach rocznicowych.
- W apelu zostanie przywołana pamięć o Lechu Kaczyńskim i o tych, którzy zadbali o to, by Powstanie przeszło do narodowej spuścizny - poinformował szef MON.
Treść apelu zostanie opublikowana na stronie MON. Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się w piśmie do Antoniego Macierewicza, aby podczas apelu wyczytać również nazwisko śp. Władysława Bartoszewskiego.
"W związku z decyzją o zmianie treści apeli pamięci odczytywanych podczas 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego, uprzejmie proszę, jako współorganizator obchodów, o włączenie do treści apeli pamięci Powstańca Warszawskiego, Honorowego Obywatela Warszawy śp. Pana Władysława Bartoszewskiego" - napisała prezydent Warszawy.
Władysław Bartoszewski był dziennikarzem, historykiem, działaczem publicznym oraz dyplomatą i politykiem. Urodził się w 19 lutego 1922 roku w Warszawie. W okresie okupacji hitlerowskiej był więziony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, z którego został zwolniony prawdopodobnie dzięki działaniom PCK w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu i staraniom rodziny. Jako żołnierz Armii Krajowej brał udział w Powstaniu Warszawskim , podczas którego został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Walecznych.
Zmarł 24 kwietnia, w wieku 93 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach.
Przeczytajcie również: Apel Pamięci zamiast Apelu Poległych. Jest decyzja w sprawie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego