Trwa ładowanie...

Główna aleja ZOO do remontu. Przybędzie 436 nowych drzew

Prace potrwają kilka miesięcy i zupełnie zmienią krajobraz stołecznego ZOO.

Główna aleja ZOO do remontu. Przybędzie 436 nowych drzew
dwmmdab
dwmmdab

Warszawskie ZOO rozpoczęło remont alei głównej. Dzięki temu stołeczny ogród stanie się przyjazny dla osób niepełnosprawnych, a wokół pojawią się nowe ławki i drzewa.

Aleja główna łączy bramę północną i południową. To podstawowa droga, którą wybierają turyści zwiedzający Miejski Ogród Zoologiczny.

Zdaniem stołecznego ratusza remont alei jest konieczny, ponieważ pochodząca z lat 50. ubiegłego wieku asfaltowa nawierzchnia jest w bardzo złym stanie. - Asfalt miejscami jest zniszczony, popękany, a także przerośnięty korzeniami zbyt blisko rosnących drzew. Środkiem alei przebiega ciąg pieszo-jezdny, natomiast po bokach wydzielone są chodniki. Chodniki w stosunku do drogi są wyniesione, co na całym odcinku alei stanowi barierę architektoniczną dla zwiedzających poruszających się na wózkach, rodziców z małymi dziećmi oraz pracowników parku. To zmieni się podczas remontu - informują przedstawiciele ratusza.

W wyniku prac modernizacyjnych pojawią się też nowe przyłącza energetyczne i światłowód. Dzięki temu aleja będzie lepiej oświetlona, a całe zoo zyska lepszą „łączność ze światem”.

Zamiast topoli - klony i graby

Prace będą wiązały się jednak z wycinką drzew. Zniknie ich 81. Będą to głównie topole, które zdaniem ZOO zagrażają zwiedzającym. Można się było o tym przekonać w ubiegłym roku, gdy w wyniku nawałnicy wiele drzew upadło na aleję. - Znaczna część z wytypowanych do usunięcia drzew i tak w przyszłości zostałaby wycięta z uwagi na zły stan fitosanitarny – próchnieją kominowo, bytują w nich owady i niszczą je grzyby - tłumaczą przedstawiciele ratusza.

dwmmdab

W zamian na terenie ogrodu posadzone zostaną nowe drzewa. Łącznie ma ich być 436. Będą to m.in. klony i graby pospolite.

Utrudnienia dla zwiedzających

Dodatkowo, wzdłuż chodnika alei głównej posadzony zostanie żywopłot z krzewów irgi błyszczącej, co podkreśli reprezentacyjny charakter arterii. Obszar pomiędzy chodnikiem a wybiegami zwierząt zajmą z kolei krzewy okrywowe. Pojawią się też nowe ławki i barierki.

Modernizacja alei potrwa kilka miesięcy. Prace będą wiązały się z utrudnieniami dla zwiedzających, którzy nie będą mogli w pełni korzystać z głównego traktu przebiegającego przez ZOO .

To niejedyne zmiany w stołecznym Ogrodzie Zoologicznym, wkrótce ogłoszony zostanie również przetarg na budowę nowego wejścia. Powstanie ono od strony ulicy Jagiellońskiej na wysokości placu Hallera. Zbudowany zostanie tam także nowy budynek kasowy wraz z obrotowymi bramkami wejściowymi oraz furtką dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach

dwmmdab

Źródło: UM Warszawa/Wawalove.pl

dwmmdab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwmmdab
Więcej tematów