Trwa ładowanie...

Gdzie dziś można spotkać nowego prezydenta?

Od rana będą trwać wielogodzinne uroczystości związane z zaprzysiężeniem Andrzeja Dudy na prezydenta.

Gdzie dziś można spotkać nowego prezydenta?
d2r6uxx
d2r6uxx

Ceremonia objęcia urzędu przez nowego prezydenta rozpocznie się w Sejmie. Później uroczystość przeniesie się do Archikatedry Jana Chrzciciela, pałacu Prezydenta i na plac Piłsudskiego. Na koniec nowy prezydent pojawi się w Pałacu Prezydenckim.

Na godz. 10.00 w Sejmie zaplanowane jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Andrzej Duda, w towarzystwie małżonki, złoży przysięgę. Pojawi się również para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. Po wygłoszeniu przez Andrzeja Dudę orędzia, nowa para prezydencka spotka się z Bronisławem i Anną Komorowskimi. Na terenie Sejmu nowo zaprzysiężony prezydent kraju złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Uda się również pod tablicę upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Andrzej Duda spotka się także z Konwentami Seniorów Sejmu i Senatu. O godz. 11.15 opuści budynek Sejmu i uda się do Archikatedry Jana Chrzciciela.

Msza w archikatedrze

Uroczystość kościelna rozpocznie się o godz. 11.50. Mszy świętej będzie przewodniczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, a homilię ma wygłosić prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak. Po mszy para prezydencka złoży kwiaty na grobie prezydenta Gabriela Narutowicza, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, na grobach prezydenta Ignacego Mościckiego i prymasa Józefa Glempa.

Odznaki dla Dudy

W Zamku Królewskim o godz. 14.00 rozpocznie się uroczystość przekazania prezydentowi dwóch odznak: Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Parę prezydencką przywita dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund. Zaplanowane jest również wystąpienie Andrzeja Dudy.

d2r6uxx

Pieszo do Pałacu

Prawdopodobnie prezydent trasę od Zamku Królewskiego do Pałacu Prezydenckiego pokona na piechotę. O godz. 15.00 para prezydencka zostanie uroczyście powitana w Pałacu Prezydenckim przez szefa Kancelarii Prezydenta Jacka Michałowskiego. Złożą również kwiaty przed tablicą upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz ministrów i pracowników prezydenckiej kancelarii, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi

O godz. 15.30 uroczystości przeniosą się na plac Piłsudskiego, gdzie prezydent Duda przejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP i złoży kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Później Andrzej Duda prawdopodobnie pieszo dotrze do Pałacu Prezydenckiego, gdzie o godz. 16.10 wygłosi kolejne przemówienie.

Utrudnienia w ruchu

Zarząd Transportu Miejskiego nie przewiduje większych zmian w komunikacji i utrudnień w ruchu. Mimo wszystko takowe mogą się pojawiać "na bieżąco". W związku z uroczystościami, przez cały czwartek z ruchu zostanie wyłączony parking przed Dowództwem Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego. Zakaz parkowania będzie obowiązywał na ul. Królewskiej, wzdłuż Ogrodu Saskiego i na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego ( po obu stronach), ul. Krakowskie Przedmieście ( za skwerem Adama Mickiewicza), na odcinku od Kościoła Seminaryjnego do ul. Bednarskiej) oraz na ul. Fredry.

d2r6uxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r6uxx
Więcej tematów