Festiwal Świdermajerów już 11‑20 maja!
O otwockich Świdermajerach opowiada Tomasz Brzostek, pomysłodawca i jeden z głównych koordynatorów Festiwalu.
09.04.2012 12:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fani zabytkowej architektury dopięli swego. Najpierw powstała strona Swidermajer.info, w maju zaś rusza pierwsza edycja festiwalu. W ciągu 10 dni jego trwania odbędą się liczne warsztaty, spotkania, wykłady, wycieczki piesze, wodne i rowerowe, a także koncerty i happeningi. O podwarszawskich Świdermajerach rozmawiamy z Tomaszem Brzostkiem, miłośnikiem starych „drewniaków”, założycielem portalu Swidermajer.Info i organizatorem festiwalu (*www.swidermajer-festiwal.pl)*.
Wawalove:* Od kiedy interesuje się Pan Świdermajerami i jak to zainteresowanie Pan rozwija?*
Tomasz Brzostek: Dorastałem i mieszkałem w Otwocku, gdzie Świdermajerów było i jest wciąż najwięcej. Stanowiły one stały element krajobrazu miasta, niestety z każdym rokiem było ich coraz mniej. Trzeba było działać by nie dopuścić do ich całkowitej zagłady. Przede wszystkim trzeba było upowszechnić wiedzę na temat tej perły architektury drewnianej. W 2006 roku powstał portal internetowy Swidermajer.Info. Od tego czasu pod szyldem portalu odbyło się prawie pięćdziesiąt wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, a wśród nich: wystawy, plenery, wykłady, konkursy, pokazy sztuki stolarskiej oraz wiele innych.
Wawalove: Jakie były najważniejsze wydarzenia, które zorganizowaliście?
TB: Do najważniejszych należy chyba zaliczyć wykład i wystawę fotograficzną w Instytucie Polskim w Rzymie w 2010 roku oraz ten sam zestaw w paryskiej Sorbonie w roku ubiegłym. W Rzymie wykład na temat Świdermajerów poprowadziła pani Alessandra Centroni, która na co dzień odpowiada m.in. za renowację starożytnych zabytków Rzymu. W przygotowaniu wykładu pomogliśmy my. Kilka miesięcy wcześniej spotkaliśmy się w tym celu z panią Centroni. W Paryżu wykład dla studentów poprowadził Tomasz Kapusta z naszego portalu.
Wawalove:* Ile świdermajerów znajduje się w okolicach Warszawy? Czy jakiekolwiek spotkać możemy w stolicy?*
TB: - To trudne pytanie. Według moich szacunków w Otwocku jest ich na dzień dzisiejszy około 300. Tu z pewnością jest ich najwięcej. Na całej "linii otwockiej" może ich być co najwyżej drugie tyle. Zaznaczam, że to trudne pytanie. Nie wszystkie drewniane budynki w tym rejonie możemy zaliczyć do architektury nadświdrzańskiej. Jeżeli chodzi o Warszawę, to wszystko od Falenicy począwszy, a na Wawrze skończywszy jest w większym lub mniejszym stopniu usiane drewnianą architekturą letniskową. Według mnie najciekawiej prezentuje się Anin, ale te najbardziej istotne i najpiękniejsze są i tak poza stolicą. Żeby zobaczyć prawdziwe perły, trzeba przyjechać przede wszystkim do Otwocka, następnie Józefowa.
Wawalove: Jaka jest ich sytuacja, czy są one wszystkie zabytkami, czy ktoś (i kto) o nie dba?
TB: Zabytkami są tak naprawdę nieliczne z nich. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków, czyli mocno krytykowana Barbara Jezierska, wpisała układ urbanistyczny kilku dzielnic Otwocka do rejestru zabytków. Wiele dzieje się też ostatnio wokół* największego „drewniaka” Europy, czyli otwockiego pensjonatu Abrama Gurewicza*. Władze powiatu szukają z wytężeniem podmiotu z wkładem finansowym, który odbuduje i w ten sposób uratuje drewnianego, pełnego ażurowych zdobień giganta.
Wawalove: Skąd pojawił się pomysł na festiwal świdermajerów i kto go organizuje?
TB: Festiwal to dobry pomysł na konsolidację wielu środowisk z regionu Otwocka i nie tylko, które mogą wspólnie razem coś zdziałać. Pomysł pojawił się już jakiś czas temu, ale dopiero teraz postanowiliśmy dopiąć wszystko i w tym roku odbędzie się pierwsza edycja imprezy. Głównymi organizatorami są Towarzystwo Przyjaciół Otwocka oraz nasz portal, czyli Swidermajer.Info.
Wawalove: Jakie atrakcje czekają na tych, którzy postanowią wybrać się na festiwal?
TB: Zaczynamy** "Brzegami Andriollego" czyli spływem kajakowym po Świdrze**. Będą również **wycieczki piesze i rowerowe, plenery, wykłady, spotkania, pokazy sztuki stolarskiej i konkursy dla stolarzy - amatorów.**Przez wszystkie dni nie zabraknie warsztatów i wykładów. Będą też koncerty, happeningi i wiele, wiele innych atrakcji.
Wawalove: Brzmi kusząco. Dziękuję bardzo!
Tomasz Brzostek, ur.1975 w Otwocku - działający społecznie animator kultury, organizator wystaw fotograficznych i plastycznych w kraju i za granicą. Autor fotografii pokazywanych na wielu wystawach indywidulanych i grupowych między innymi w Paryżu, Rzymie, Tel-Aviwie i Warszawie. Twórca portalu internetowego Swidermajer.Info, który dotąd zorganizował ponad 50 wydarzeń mających na celu promocję architektury nadświdrzańskiej. Pomysłodawca i jeden z głównych koordynatorów Festiwalu Świdermajer.
WSTĘPNY KALENDARZ 1. FESTIWALU ŚWIDERMAJER
11 maja
- godz. 12.00 Spływ kajakowy "Brzegami Andriollego". Wypożyczalnia kajaków "Mostowa". Grzegorz Ostromecki.Po zakończeniu spływu ognisko z kiełbaskami.Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: www.mostowa.waw.pl
- godz. 21.00 Otwarcie wystawy "Fotootwock" Klub "Smok", ul. Warszawska 11/13.Szczegóły udziału w wystawie: www.klubsmok.pl 12 maja
- godz. 12.00 Plener fotograficzny "Swidermajer.Info". Miejsce spotkania: parking przed kościołem na rogu ulic Kościelnej i Kopernika.
- godz. 20.00-01.00 Noc Muzeów
- Wystawa artystów ze Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Otwockiej poświęcona świdermajerowi.
- Wystawa merytoryczna poświęcona stylowi świdermajer.Narzędzia i elementy zabytkowe "Świdermajer. Marcin Kilarski", Muzeum Ziemi Otwockiej,Archiwum Państwowe m.st. Warszawy Oddział Zamiejscowy w Otwocku.
- koncerty: TerenNovy, Oranżada
- happeningi
- inne wystawy tematyczne (Muzeum Ziemi Otwockiej)Muzeum Ziemi Otwockiej, ul. Narutowicza 2, tel. (22)788-15-45 www.muzeum.ock.com.pl
13 maja
- godz. 12.00 „Alleycat Świdermajer”