Festiwal Miron-Off i otwarcie klubokawiarni Kicia Kocia
Trzy dni z Białoszewskim inaugurują działalność nieformalnego domu kultury na Grochowie
22.01.2013 12:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Długo przyszło nam czekać na otwarcie klubokawiarni Kicia Kocia, o której głośno już od kilku miesięcy! Znajduje się ona w dawnej ciepłowni przy ul. Garibaldiego 5a tuż obok ronda Wiatraczna. Kicia Kocia będzie nieformalnym domem kultury, otwartym na działania artystyczne oraz inicjatywy społeczne. W 130-metrowym lokalu odbywać się będą m.in. spotkania literackie, pokazy filmowe, kameralne koncerty, spektakle teatralne, prelekcje i debaty o przeszłości i przyszłości Pragi-Południe, warsztaty artystyczne dla dzieci, potańcówki tematyczne oraz dancingi. Będzie tu także czytelnia, wymienialnia gazet i książek, gry świetlicowe oraz Wi-Fi.
Założyciel Kici Koci, Cezary Polak jest szefem kolektywu „Leciem na Grochów" i stara się wspierać tę część Warszawy. Klubokawiarnia zyskała sobie już wielu fanów dzięki swojemu fanpage'owi , na którym możemy dowiedzieć się czegoś nie tylko o samej kawiarni, ale i o całym Grochowie. Twórcy strony pokazują nam ciekawe, choć mniej znane miejsca w okolicy, takie jak stare antykwariaty, miejsce z najlepszymi rurkami z kremem w mieście czy knajpę z kurczakami o modnej nazwie Forfiter.
Muza Białoszewskiego, pierwowozór tytułowej bohaterki słynnego „Kabaretu Kici Koci”, od której klubokawiarnia zaczerpnęła swoją nazwę, była mieszkanką Grochowa. Miejsce będzie już więc zawsze związane z Mironem Białoszewskim. Dlatego lokal inaugruje swoją działalność festiwalem tego pisarza. Odbędzie się on w najbliższy weekend, 25-27 stycznia. W sobotę będzie można w jego ramach spotkać się z samą Kicią Kocią!
Piątek 25 stycznia 2013
- Odsłonięcie muralu Eli Kaszuby, dedykowanego Mironowi Białoszewskiemu 20.00. „Miron. Escy” – rozmowa Anny, Justyny i Tadeusza Sobolewskich. Czytanie „Tajnego dziennika”
Sobota 26 stycznia
15.00 Pokaz filmu dokumentalnego „W pobliżu Mirona” (49 min.). Po projekcji spotkanie z reżyserem Piotrem Morawskim
- 30 Spotkanie z Haliną Oberländer/Kicią Kocią
- 00 Spektakl „Osmędeusze”- Teatr Pijana Sypialnia
Niedziela 27 stycznia
12.30 Otwarcie miniinstalacji „Grochów Mironiczny”
13.00 Spacer po Grochowie śladami Mirona
16.00 Pokaz telewizyjnego spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” (62 min.). Po projekcji spotkanie z reżyserką Marią Zmarz-Koczanowicz
- 00 „Miron. (Od)słuchowisko”. Spotkanie z Maciejem Byliniakiem, pomysłodawcą i edytorem płyty „Miron Białoszewski Plays Adam Mickiewicz „Dziady””. Prezentacja fragmentów nagrań Mirona – także utworów, które nie znalazły się na płycie