RegionalneWarszawaFerio Wawer otwarte. Kolejna galeria handlowa na mapie Warszawy

Ferio Wawer otwarte. Kolejna galeria handlowa na mapie Warszawy

Powstała w zabytkowych halach fabryki ZWAR.

Ferio Wawer otwarte. Kolejna galeria handlowa na mapie Warszawy

Nowa galeria handlowa zlokalizowana jest u zbiegu ulic Szpotańskiego i Żegańskiej w warszawskim Wawrze, w sąsiedztwie Urzędu Dzielnicy i stacji kolejowej Międzylesie. Powstała w zabytkowych halach Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego.

Koncepcje inwestora zrealizowali architekci ze studia Kuryłowicz & Associates, którzy połączyli zabytkowe hale z nowoczesnymi rozwiązaniami budowlanymi. - Nasz projekt przewidywał połączenie kompozycyjne i funkcjonalne postindustrialnego zabytku z budynkiem nowoprojektowanym. W budynku zabytkowym wyeksponowaliśmy piękno zachowanych ceglanych ścian oraz elementów stalowych. W budynku nowoprojektowanym motyw graficzny perforowanej elewacji nawiązuje do wątków ceglanych zabytkowych hal, wnętrza pasażu są zaś minimalistyczne – mówi Piotr Kuczyński, wiceprezes Kuryłowicz & Associates. - Naszą intencją było stworzenie miejsca przyjaznego człowiekowi, przestrzeni z którą ludzie mogą się identyfikować doświadczając historii - dodaje.

Na powierzchni ponad 12 tys. mkw znajduje się prawie 50 sklepów, które dziś 6 listopada, z okazji otwarcia obiektu oferują rabaty. Z okazji otwarcia przewidziany jest również pokaz makijażu i tańca. W sobotę i niedzielę ogłoszony zostanie także zwycięzca konkursu na twarz Ferio Wawer.

Dyrektorzy obiektu zapewniają, że prócz roli handlowo-usługowej ma też być aktywnym członkiem lokalnej społeczności, współtworząc kompleksową ofertę dla mieszkańców, m.in. przy współpracy z Wawerskim Centrum Kultury. - Udało się w tym miejscu połączyć efekt biznesowy z misją ratowania zabytków i z tego jestem najbardziej dumny - mówi Maciej Krenek, członek zarządu RE.

W zabytkowych dziś halach w 1918 roku Kazimierz Szpotański założył Fabrykę Aparatów Elektrycznych, która przeniesiona na Kamionek szybko stała się największym w przedwojennej Polsce przedsiębiorstwem produkującym urządzenia elektryczne. W 1937 r. Kazimierz Szpotański otrzymał z rąk Prezydenta Mościckiego Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski jako zasłużony przemysłowiec Warszawy. W 1947 r. fabryka została znacjonalizowana, a Kazimierz Szpotański musiał wyprowadzić się z rodzinnego domu przy ul. Kałuszyńskiej.

Obraz
Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)