RegionalneWarszawaEkspert z Bogoty pokaże warszawiakom, jak stworzyć przyjazne miasto

Ekspert z Bogoty pokaże warszawiakom, jak stworzyć przyjazne miasto

Współtwórca słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej odwiedzi Warszawę! Gil Peñalosa weźmie udział w konsultacjach dotyczących Polityki Mobilności.

Ekspert z Bogoty pokaże warszawiakom, jak stworzyć przyjazne miasto
Karolina Kołodziejczyk

30.08.2016 18:00

Gil Peñalosa, ekspert w zakresie tworzenia przyjaznych miast, po raz pierwszy odwiedzi Warszawę. W stolicy da wykład na pl. Defilad, poprowadzi warsztaty i weźmie udział w konsultacjach planu Warszawskiej Polityki Mobilności.

Jest ekspertem od przyjaznych miast, założycielem i prezesem zarządu międzynarodowej organizacji non-profit Miasta 8-80 (8-80 Cities). Gil Peñalosa współpracował z ponad 200 ośrodkami w różnych częściach świata, od Kolumbii, przez Izrael, Chiny po Kanadę. W latach 1998-2001 był dyrektorem wydziału parków, sportu i rekreacji w Bogocie, stolicy Kolumbii i współtwórcą słynnej bogotańskiej rewolucji miejskiej.

Zajmował się m.in. przekształcenami parków w Bogocie, gdzie nadzorował projektowanie i rozwój ponad 200 parków, w tym parku Simón Bolívar - terenu o powierzchni 113 hektarów położonego w samym sercu miasta. Jest prezesem World Urban Parks i promotorem legendarnych Ciclovii/Open Streets - cyklicznych świąt ulic kiedy główne arterie zamykane są dla ruchu i udostępniane różnym formom rekreacji.

Miasto dla wszystkich

Dzięki niemu w Bogocie każdej niedzieli ponad 121 km jest zamykane jest dla ruchu samochodowego, a otwierane dla mieszkańców, którzy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć. - Miasta przyjazne wszystkim mieszkańcom są przystosowywane do potrzeb wszystkich grup wiekowych i społecznych – bez względu na wiek, grupę społeczną, etniczną, ekonomiczną oraz stan zdrowia i poziom niepełnosprawności – uważa Gil Peñalosa.

Stolica okiem eksperta

W Warszawie Gil Peñalosa weźmie udział w konsultacjach Warszawskiej Polityki Mobilności, która ma zostać przyjęta do realizacji w stolicy. – To dokument strategiczny wyznaczający cele i sposoby nowego, aktywnego sposobu zarządzania komunikacją w mieście – mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca prezydenta m.st. Warszawy - Chcemy przede wszystkim uczynić miasto bardziej przyjazne dla niezmotoryzowanych, przywrócić miejskie funkcje obszarom centrum, nadal rozwijać transport publiczny i układy obwodnicowe.

Ekspert spotka się w Warszawie m.in. z Jackiem Grunt-Mejerem, pełnomocnikiem Prezydent m.st. Warszawy ds. rewitalizacji Pragi i zwiedzi najciekawsze miejsca tej prawobrzeżnej dzielnicy miasta. Przez dwa dni będzie poznawał stolicę i jej uwarunkowania i problemy transportowe.

W programie wizyty są także warsztaty dla urzędników i samorządowców poświęcone zrównoważonemu rozwojowi przestrzennemu w ramach procesu rewitalizacji warszawskiej Pragi oraz warsztat dla mediów „Piesi, rowerzyści i kierowcy. Jak opowiadać o przestrzeni publicznej i dlaczego jest to ważne?”.

Wykłady, warsztaty, spotkania

W poniedziałek 5 września w godz. 17.30-19.30 podczas wykładu „Uliczna demokracja. Jak współtworzyć lepsze miasta?” na pl. Defilad (scena obok Baru Studio, wstęp wolny) Gil Peñalosa opowie, w jaki sposób miasta na całym świecie inwestują w transport publiczny, drogi rowerowe oraz przestrzenie ruchu pieszego.

Dzień później, 6 września poprowadzi warsztaty dla architektów i pokaże, dlaczego codzienne decyzje o sposobie dojeżdżania do pracy, szkoły i znajomych mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, budżetu i poczucia szczęścia.

Organizatorzy: Urząd Miasta st. Warszawy, Magazyn Miasta oraz Res Publica.

Źródło: ZTM

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)