RegionalneWarszawaDziś rusza III Międzynarodowy Festiwal Zbliżenie Kultur

Dziś rusza III Międzynarodowy Festiwal Zbliżenie Kultur

Na większość pokazów WSTĘP WOLNY

Dziś rusza III Międzynarodowy Festiwal Zbliżenie Kultur

Ten festiwal filmowy odbędzie się w dniach 18-30 października 2013 roku. Tegoroczna, trzecia już edycja gościć będzie na kilku warszawskich scenach równocześnie m.in. w Kinie Muranów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym i w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury.

Tym razem Festiwal ma na celu przybliżyć widzom kultury czterech bezpośrednio sąsiadujących ze sobą krajów – Rosji, Ukrainy, Polski i Białorusi. W programie prezentowane będą wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieł pochodzące z krajów-uczestników, spektakle teatralne, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, a także koncerty.

Z wyjątkiem jednego pokazu w kinie Muranów, wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY.

Co będzie się działo?

W piątek 18 października 2013 r. w kinie Antropos (Państwowe Muzeum Etnograficzne ul Kredytowa 1) odbędzie się dzień filmów ukraińskich

15:00 – „Cienie zapomnianych przodków”, reż. Siergiej Paradżanow, 1964 r. /1 godz. 37 min./
Mieszkający w położonej w ukraińskich Karpatach huculskiej wiosce Iwan i Mariczka od dzieciństwa są w sobie zakochani. Mimo obopólnej nienawiści ich rodzin, postanawiają być razem. Iwan wyjeżdża, aby zarobić pieniądze na utrzymanie siebie i przyszłej żony. Obiecuje ukochanej, że powróci przed zimą i prosi ją, żeby na niego czekała. Los chce jednak inaczej...

17:00 – „Ziemia”, reż. Aleksander Dowżenko, 1930 r. /1 godz. 15 min./
Dowżenko proponuje wspaniały, podniosły, a jednocześnie powszechnie zrozumiały, traktat o człowieku i przyrodzie, o porach ludzkiego życia o relacjach człowiek a środowisko. Walnie pomaga mu w tym dziele poetyka ludowej pieśni operująca kapitalnymi skrótami myślowymi i plastycznymi, pozwalająca za zamknięcie wielości spraw w jednym konflikcie i dramacie.

18:45 – „Taras Bulba”, reż. Wladimir Bortko, 2009 r. /2 godz. 9 min./
Film opowiada o zmaganiach Kozaków z Polakami w XVI stuleciu. Tytułowy Taras Bulba to zacięty przeciwnik Polaków, Tatarów i Żydów. Jego syn z kolei jest nieszczęśliwie zakochany w polskiej szlachciance…

Sobota 19 października to dzień ze sztuką oraz kinem rosyjskim.Wystawy i koncerty odbędą się w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury, ul Belwederska 25:

15:00 – Wystawa malarstwa polskiego – Grażyna Gawin. Motywem przewodnim jej malarstwa jest kobieta uosabiająca piękno. Symbolizuje życie, miłość i przyjaźń, to co cenimy najbardziej. Często obok kobiety pojawia się kot. Mityczne zwierzę, któremu przypisuje się wiele znaczeń. Jest strażnikiem domowego ogniska i przypomina nam, że dzielimy świat z innymi istotami, których byt zależy od naszych decyzji…

15:30 – Wystawa prac artystycznych z Ukrainy – Daryna Iaresko - studentka z Ukrainy, studiuje na wydziale artystycznym UMCS na trzecim roku Edukacji artystycznej w zakresie Sztuk plastycznych. Na Ukrainie otrzymała specjalność malarza-ceramisty w MDKT im. M.W. Gogola. Pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 2010 roku w muzeum Davida Guramiszwili w Myrgorodi, kolejne w muzeum W.Korolenka w Poltawie w 2011 roku, w 2012 roku w „Chatce żaka” w Lublinie, w 2013 roku w galerii „Pod schodami” w Lublinie, a także w wystawie „The Look at the year” w Lublinie (2013).

16:00 – Wystawa gobelin autorstwa Ałły Niepoczełowicz i Natalii Suchowierchowej z Mińska (Białoruś).

16:30 – Foto wystawa pt. „Łączy nas Bug” autorstwa foto-dziennikarki z Brześcia Iriny Szepielewicz (Białoruś).

17:00 – Uroczystość otwarcia Festiwalu

17:30 – Genady Iskhakov – koncert pt. „Dusza i serce, najpiękniejsze piosenki rosyjskie” (Ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie Wydział Wokalny. Śpiewał w Moskiewskiej Orkiestrze Estradowej Anatolia Krolla i w Filharmonii Wileńskiej. W Polsce mieszka i pracuje od 2004 roku. Aktor warszawskiego Teatru Żydowskiego.)

18:30 – Krystyna Sulżycka – koncert. (pianistka i piosenkarka, absolwentka Akademii Muzycznej w Wilnie, od wielu lat koncertuje w Polsce i za granicą, biorąc udział w licznych festiwalach i konkursach. W siedmiu kolejnych ogólnopolskich festiwalach pieśni w Białymstoku zdobywała pierwsze miejsca lub Grand Prix z nagrodą Marszałka Sejmu RP. Występowała przed polonią wiedeńską i londyńską, śpiewając między innymi pieśni Bułata Okudżawy i Anny German, rosyjskie romanse i poezję Mariny Cwietajewej. W 2009 roku wystąpiła w Art Parku z recitalem romansów rosyjskich „Życie jest miłością”, w 2013 - z recitalem piosenek Anny German „Echo miłości”.)

19:30 – Krzysztof Grabowski – spektakl „Miłka”. Spektakl teatru jednego aktora zainspirowany słynnym już dramatem „Piaskownicą” Michała Walczaka. Krzysztof Grabowski odgrywa w spektakularny sposób relację między chłopcem a dziewczynką. Aktor w karykaturalny wręcz sposób ukazuje ułomność popkultury, nieco drwiąco opowiada o inicjacjach między chłopcami a dziewczynkami oraz problemach z tym związanymi. Spektakl grany w czterech wersjach językowych: polskiej, polsko-angielskiej, polsko-rosyjskiej oraz polsko-rumuńskiej. Spektakl zdobył kilka nagród na międzynarodowych festiwalach w Rosji, Estonii, Mołdawii, Rumunii, Armenii. Obecnie Krzysztof Grabowski jest aktorem Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Polska.)

20:00 – Lech Dyblik – Koncert pt. „Odessa-Mama”. (Muzyka jest pasją tego charakterystycznego polskiego aktora filmowego, uwielbia śpiewać odesskie piosenki, był częstym gościem odesskich scen i często śpiewał w duecie z Aleksiejem Siemieniszczewym jak w Ukrainie tak i w Polsce. Najpopularniejsze ostatnie produkcje z udziałem Lecha Dyblika to „Dom zły” i „Drogówka”)

W dniu 19.10.2013 w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w przestrzeni publicznej rozmieszczone będą stoiska sprzedaży restauracji BABOOSHKA, Russkiy Gastronom i wiele innych stoisk degustacji i regionalnych wyrobów, napojów i rękodzieła.

Pokazy filmowe odbędą się w kinie Antropos (Państwowe Muzeum Etnograficzne ul Kredytowa 1)

14:00 – „Bikiniarze”, reż. Walery Todorowski, 2008 r. /2 godz. 11 min./
Moskwa, połowa lat 50-tych, czasy głębokiego komunizmu. Dorośli z entuzjazmem oddają się utrwalaniu władzy sowieckiej, młodzież rozwija właściwe postawy społeczne w ramach Komsomołu – młodzieżówki komunistycznej. Ład i porządek? Nie do końca! Otóż grupa młodych ludzi, nazywanych Stiliagami z nieskrywanym lekceważeniem traktuje narzucane przez partię wzorce zachowań. Stiliagi na przekór wszystkiemu kolorowo się ubierają, słuchają hałaśliwej muzyki prosto z USA, tańczą boogie, śmieją się i oddają urokom życia.

16:30 – „Jak spędziłem koniec lata”, reż. Aleksey Popogrebskiy, 2010 r. /2godz. 4 min./
Zapis kilku dni z życia dwóch mężczyzn, którzy pracują w rosyjskiej stacji badawczej nad Oceanem Arktycznym. Sergiej to doświadczony, poważnie traktujący swoje obowiązki człowiek, a Pavel jest młodym, znudzonym monotonią praktykantem. Film urzeka niezwykłym klimatem skutych lodem, bezbrzeżnych połaci bieli, na których tle dwie jednostki ludzkie rysują się niczym niegroźne pyłki kurzu.

19:00 – „Admirał”, reż. Andrei Kravchuk, 2008 r. /2 godz. 3 min./
Film ukazuje, zakazaną w czasach radzieckich, historię ostatnich czterech lat życia jednego z najwyższych
dowódców carskiej armii, admirała Aleksandra Kołczaka, który aż do swojego uwięzienia, walczył o przywrócenie prawowitej carskiej władzy w Rosji. Po ogłoszeniu Rządu Tymczasowego i abdykacji Mikołaja II, Kołczak nie przyjął propozycji bolszewików, aby poprowadzić armię czerwoną. Uformował oddziały tzw. Białej armii i rozpoczął wojnę z rewolucją. Jeszcze przed rewolucją poznaje piękną Annę, w której się zakochuje ze wzajemnością.

Pokaz filmowy odbędzie się również w kinie Muranów, ul. Gen. Władysława Andersa 5

17:00 – „Powrót”, reż. Andriej Zwiagincew, 2003 r. /1 godz. 45 min./
(dramat, produkcja: Rosja, 2003. Ojciec dwóch nastoletnich chłopców wraca po 12 latach do domu. By poznać swoich synów na nowo, zabiera ich w podróż.)

W niedzielę 20 października odbędzie się dzień filmó białoruskich w kinie Antropos (Państwowe Muzeum Etnograficzne ul Kredytowa 1)

15:00 – „Nesterka”, zbiór filmów rysunkowych dla dzieci, reż. Igor Wołczek, 2003-2008 rr. /30 min./
16:00 – „Swieżyna z salutem”, komedia, reż. Iwan Pawłow, 2001 r. /1 godz. 15 min./
20:30 – „Twierdza Brześć”, dramat wojenny, reż. Aleksander Kott, 2010 r. /2 godz. 20 min./

We wtorek 29 października w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (ul Belwederska 25) o godz. 19:00 odbędzie się spektakl A. Ostrowskiego, „Późna miłość” (spektakl Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa w Rosji.* Z kolei w środę 30 października* zobaczymy w tym samym miejscu, o godz. 19:00 spektakl A. Aweczenko – „Groźna namiętność”.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)