RegionalneWarszawaDziś rusza III Międzynarodowy Festiwal Zbliżenie Kultur

Dziś rusza III Międzynarodowy Festiwal Zbliżenie Kultur

Na większość pokazów WSTĘP WOLNY

Dziś rusza III Międzynarodowy Festiwal Zbliżenie Kultur

18.10.2013 11:33

Ten festiwal filmowy odbędzie się w dniach 18-30 października 2013 roku. Tegoroczna, trzecia już edycja gościć będzie na kilku warszawskich scenach równocześnie m.in. w Kinie Muranów, w Państwowym Muzeum Etnograficznym i w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury.

Tym razem Festiwal ma na celu przybliżyć widzom kultury czterech bezpośrednio sąsiadujących ze sobą krajów – Rosji, Ukrainy, Polski i Białorusi. W programie prezentowane będą wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieł pochodzące z krajów-uczestników, spektakle teatralne, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, a także koncerty.

Z wyjątkiem jednego pokazu w kinie Muranów, wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY.

Co będzie się działo?

W piątek 18 października 2013 r. w kinie Antropos (Państwowe Muzeum Etnograficzne ul Kredytowa 1) odbędzie się dzień filmów ukraińskich

15:00 – „Cienie zapomnianych przodków”, reż. Siergiej Paradżanow, 1964 r. /1 godz. 37 min./
Mieszkający w położonej w ukraińskich Karpatach huculskiej wiosce Iwan i Mariczka od dzieciństwa są w sobie zakochani. Mimo obopólnej nienawiści ich rodzin, postanawiają być razem. Iwan wyjeżdża, aby zarobić pieniądze na utrzymanie siebie i przyszłej żony. Obiecuje ukochanej, że powróci przed zimą i prosi ją, żeby na niego czekała. Los chce jednak inaczej...

17:00 – „Ziemia”, reż. Aleksander Dowżenko, 1930 r. /1 godz. 15 min./
Dowżenko proponuje wspaniały, podniosły, a jednocześnie powszechnie zrozumiały, traktat o człowieku i przyrodzie, o porach ludzkiego życia o relacjach człowiek a środowisko. Walnie pomaga mu w tym dziele poetyka ludowej pieśni operująca kapitalnymi skrótami myślowymi i plastycznymi, pozwalająca za zamknięcie wielości spraw w jednym konflikcie i dramacie.

18:45 – „Taras Bulba”, reż. Wladimir Bortko, 2009 r. /2 godz. 9 min./
Film opowiada o zmaganiach Kozaków z Polakami w XVI stuleciu. Tytułowy Taras Bulba to zacięty przeciwnik Polaków, Tatarów i Żydów. Jego syn z kolei jest nieszczęśliwie zakochany w polskiej szlachciance…

Sobota 19 października to dzień ze sztuką oraz kinem rosyjskim.Wystawy i koncerty odbędą się w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury, ul Belwederska 25:

15:00 – Wystawa malarstwa polskiego – Grażyna Gawin. Motywem przewodnim jej malarstwa jest kobieta uosabiająca piękno. Symbolizuje życie, miłość i przyjaźń, to co cenimy najbardziej. Często obok kobiety pojawia się kot. Mityczne zwierzę, któremu przypisuje się wiele znaczeń. Jest strażnikiem domowego ogniska i przypomina nam, że dzielimy świat z innymi istotami, których byt zależy od naszych decyzji…

15:30 – Wystawa prac artystycznych z Ukrainy – Daryna Iaresko - studentka z Ukrainy, studiuje na wydziale artystycznym UMCS na trzecim roku Edukacji artystycznej w zakresie Sztuk plastycznych. Na Ukrainie otrzymała specjalność malarza-ceramisty w MDKT im. M.W. Gogola. Pierwsza indywidualna wystawa odbyła się w 2010 roku w muzeum Davida Guramiszwili w Myrgorodi, kolejne w muzeum W.Korolenka w Poltawie w 2011 roku, w 2012 roku w „Chatce żaka” w Lublinie, w 2013 roku w galerii „Pod schodami” w Lublinie, a także w wystawie „The Look at the year” w Lublinie (2013).

16:00 – Wystawa gobelin autorstwa Ałły Niepoczełowicz i Natalii Suchowierchowej z Mińska (Białoruś).

16:30 – Foto wystawa pt. „Łączy nas Bug” autorstwa foto-dziennikarki z Brześcia Iriny Szepielewicz (Białoruś).

17:00 – Uroczystość otwarcia Festiwalu

17:30 – Genady Iskhakov – koncert pt. „Dusza i serce, najpiękniejsze piosenki rosyjskie” (Ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie Wydział Wokalny. Śpiewał w Moskiewskiej Orkiestrze Estradowej Anatolia Krolla i w Filharmonii Wileńskiej. W Polsce mieszka i pracuje od 2004 roku. Aktor warszawskiego Teatru Żydowskiego.)

18:30 – Krystyna Sulżycka – koncert. (pianistka i piosenkarka, absolwentka Akademii Muzycznej w Wilnie, od wielu lat koncertuje w Polsce i za granicą, biorąc udział w licznych festiwalach i konkursach. W siedmiu kolejnych ogólnopolskich festiwalach pieśni w Białymstoku zdobywała pierwsze miejsca lub Grand Prix z nagrodą Marszałka Sejmu RP. Występowała przed polonią wiedeńską i londyńską, śpiewając między innymi pieśni Bułata Okudżawy i Anny German, rosyjskie romanse i poezję Mariny Cwietajewej. W 2009 roku wystąpiła w Art Parku z recitalem romansów rosyjskich „Życie jest miłością”, w 2013 - z recitalem piosenek Anny German „Echo miłości”.)

19:30 – Krzysztof Grabowski – spektakl „Miłka”. Spektakl teatru jednego aktora zainspirowany słynnym już dramatem „Piaskownicą” Michała Walczaka. Krzysztof Grabowski odgrywa w spektakularny sposób relację między chłopcem a dziewczynką. Aktor w karykaturalny wręcz sposób ukazuje ułomność popkultury, nieco drwiąco opowiada o inicjacjach między chłopcami a dziewczynkami oraz problemach z tym związanymi. Spektakl grany w czterech wersjach językowych: polskiej, polsko-angielskiej, polsko-rosyjskiej oraz polsko-rumuńskiej. Spektakl zdobył kilka nagród na międzynarodowych festiwalach w Rosji, Estonii, Mołdawii, Rumunii, Armenii. Obecnie Krzysztof Grabowski jest aktorem Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Polska.)

20:00 – Lech Dyblik – Koncert pt. „Odessa-Mama”. (Muzyka jest pasją tego charakterystycznego polskiego aktora filmowego, uwielbia śpiewać odesskie piosenki, był częstym gościem odesskich scen i często śpiewał w duecie z Aleksiejem Siemieniszczewym jak w Ukrainie tak i w Polsce. Najpopularniejsze ostatnie produkcje z udziałem Lecha Dyblika to „Dom zły” i „Drogówka”)

W dniu 19.10.2013 w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w przestrzeni publicznej rozmieszczone będą stoiska sprzedaży restauracji BABOOSHKA, Russkiy Gastronom i wiele innych stoisk degustacji i regionalnych wyrobów, napojów i rękodzieła.

Pokazy filmowe odbędą się w kinie Antropos (Państwowe Muzeum Etnograficzne ul Kredytowa 1)

14:00 – „Bikiniarze”, reż. Walery Todorowski, 2008 r. /2 godz. 11 min./
Moskwa, połowa lat 50-tych, czasy głębokiego komunizmu. Dorośli z entuzjazmem oddają się utrwalaniu władzy sowieckiej, młodzież rozwija właściwe postawy społeczne w ramach Komsomołu – młodzieżówki komunistycznej. Ład i porządek? Nie do końca! Otóż grupa młodych ludzi, nazywanych Stiliagami z nieskrywanym lekceważeniem traktuje narzucane przez partię wzorce zachowań. Stiliagi na przekór wszystkiemu kolorowo się ubierają, słuchają hałaśliwej muzyki prosto z USA, tańczą boogie, śmieją się i oddają urokom życia.

16:30 – „Jak spędziłem koniec lata”, reż. Aleksey Popogrebskiy, 2010 r. /2godz. 4 min./
Zapis kilku dni z życia dwóch mężczyzn, którzy pracują w rosyjskiej stacji badawczej nad Oceanem Arktycznym. Sergiej to doświadczony, poważnie traktujący swoje obowiązki człowiek, a Pavel jest młodym, znudzonym monotonią praktykantem. Film urzeka niezwykłym klimatem skutych lodem, bezbrzeżnych połaci bieli, na których tle dwie jednostki ludzkie rysują się niczym niegroźne pyłki kurzu.

19:00 – „Admirał”, reż. Andrei Kravchuk, 2008 r. /2 godz. 3 min./
Film ukazuje, zakazaną w czasach radzieckich, historię ostatnich czterech lat życia jednego z najwyższych
dowódców carskiej armii, admirała Aleksandra Kołczaka, który aż do swojego uwięzienia, walczył o przywrócenie prawowitej carskiej władzy w Rosji. Po ogłoszeniu Rządu Tymczasowego i abdykacji Mikołaja II, Kołczak nie przyjął propozycji bolszewików, aby poprowadzić armię czerwoną. Uformował oddziały tzw. Białej armii i rozpoczął wojnę z rewolucją. Jeszcze przed rewolucją poznaje piękną Annę, w której się zakochuje ze wzajemnością.

Pokaz filmowy odbędzie się również w kinie Muranów, ul. Gen. Władysława Andersa 5

17:00 – „Powrót”, reż. Andriej Zwiagincew, 2003 r. /1 godz. 45 min./
(dramat, produkcja: Rosja, 2003. Ojciec dwóch nastoletnich chłopców wraca po 12 latach do domu. By poznać swoich synów na nowo, zabiera ich w podróż.)

W niedzielę 20 października odbędzie się dzień filmó białoruskich w kinie Antropos (Państwowe Muzeum Etnograficzne ul Kredytowa 1)

15:00 – „Nesterka”, zbiór filmów rysunkowych dla dzieci, reż. Igor Wołczek, 2003-2008 rr. /30 min./
16:00 – „Swieżyna z salutem”, komedia, reż. Iwan Pawłow, 2001 r. /1 godz. 15 min./
20:30 – „Twierdza Brześć”, dramat wojenny, reż. Aleksander Kott, 2010 r. /2 godz. 20 min./

We wtorek 29 października w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (ul Belwederska 25) o godz. 19:00 odbędzie się spektakl A. Ostrowskiego, „Późna miłość” (spektakl Smoleńskiego Państwowego Teatru Dramatycznego im. A. Gribojedowa w Rosji.* Z kolei w środę 30 października* zobaczymy w tym samym miejscu, o godz. 19:00 spektakl A. Aweczenko – „Groźna namiętność”.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)