Trwa ładowanie...

Dzień Liczby Pi na Politechnice Warszawskiej

Jutro cały matematyczny świat świętuje Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi na Politechnice Warszawskiej
dbzdpn3
dbzdpn3

Dzień Liczby Pi jest nieoficjalnym świętem obchodzonym corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych.* Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data "14 marca" zapisywana jest w USA jako "3.14".* Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry'ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie (szarlotka)
i inne podobne ciasta. Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to obchodzone jest również 22 lipca, jako Dzień aproksymacji Pi, ze względu na zapis daty 22/7, co wynosi w przybliżeniu 3,1428.

Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych już* po raz piąty organizuje obchody Dnia Liczby Pi na Politechnice Warszawskiej.* W poprzednich latach, w ramachobchodów Dnia Liczby Pi, zorganizowane zostało między innymi tworzenie wielkiego Pi na placu przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej , gra terenowa na terenie kampusu Politechniki Warszawskiej czy gra miejska „Śladami Pi”. Corocznie z okazji tego święta odbywa się również Bieg o Puchar Dziekana Wydziału MiNI.

Tegoroczne obchody rozpoczną się o godzinie 12.15 niezwykłym i nietypowym wykładem zatytułowanym "Korsarze Matematyki", który będzie miał miejsce w sali 107 Gmachu Matematyki i Nauk Informacyjnych. Słuchacze zostaną wprowadzeni w świat pirackich zwyczajów panujących w matematyce. Czterech wykładowców będzie opowiadać o tym jak pirackie szeregi kradną wartości znanych funkcji i jak pomagają im w tym tak prostackie funkcje jak wielomiany - ich krewni. Wykład poprowadzą czterej pracownicy Wydziału MiNI: dr Tomasz Brengos, dr Krzysztof Bryś, dr Paweł Naroski i mgr Paweł Rzążewski.

Po wykładzie, o godzinie 13.00, odbędzie się V Bieg o Puchar Dziekana Wydziału MiNI. Jak co roku liczyć się będzie nie tylko siła mięśni ale przede wszystkim zdolności analityczne, szybkie kojarzenie i umiejętność rozwiązywania zagadek matematycznych. Wieczorem w Klubie Studenckim mieszczącym się w Gmachu Matematyki zapraszamy na kolejne atrakcje, wśród nich Turniej PIłkarzyków.

dbzdpn3

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

ul. Koszykowa 75 14 marca 2013

dbzdpn3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbzdpn3
Więcej tematów