Dwa nowe budynki UW otwarte!
Podwójna uroczystość, która oficjalnie zainaugurowała działalność nowej siedziby Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii odbyła się dzisiaj na Ochocie
19.11.2014 20:16
Dwa nowe budynki UW zostały właśnie otwarte.* Podwójna uroczystość, która oficjalnie zainaugurowała działalność nowej siedziby Wydziału Fizyki oraz Centrum Nowych Technologii odbyła się dzisiaj na Ochocie. *Powstawały niemal w tym samym czasie. Ich budowa rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku. Zaprojektowały je inne pracownie architektoniczne. Fizyka to budynek, który z każdej strony wygląda nieco inaczej, a CeNT ma jednolitą kolorystykę.
Liczę na to, że entuzjazm towarzyszący odkrywaniu nowych laboratoriów i sal wykładowych będzie również towarzyszył planom badawczym, planom ulepszania studiów czy śmiałemu dążeniu do naukowej doskonałości. Że tu właśnie będą przychodzić najlepsi studenci i doktoranci, by rozwinąć się w mądrych, dobrze wykształconych ludzi. Że tu podejmować będziemy ambitne tematy naukowe wyjaśniające nam, jak działa świat, i zmieniające ten świat na lepszy – powiedział podczas uroczystości prof. Marcin Pałys, rektor UW.__
90 lat temu, żeby zdobyć pieniądze na wybudowanie gmachu fizyki przy ul. Hożej 69, prof. Stefan Pieńkowski musiał wykazać się nie lada odwagą i pomysłowością. Z oficjelami w kraju negocjował tak: mam pieniądze i przyrządy pomiarowe, ale nie mam ich gdzie trzymać. Potrzebuję budynku. Fundacji Rockefellera powiedział natomiast odwrotnie: mam budynek i ludzi, brakuje tylko nowoczesnego sprzętu. Rozmowy zakończyły się podwójnym sukcesem, i tak Wydział Fizyki funkcjonował przy Hożej przez dziewięć kolejnych dekad.
Tym razem podstęp nie był konieczny. Pieniądze na budowę nowego gmachu Uniwersytet otrzymał z Unii Europejskiej. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2010 roku. W minione lato, od czerwca do października naukowcy przeprowadzali się do nowej siedziby przy ul. Pasteura 5. Z poprzednią siedzibą Wydziału Fizyki przy ul. Hożej wiąże się wiele wspomnień. To tam powstał pierwszy polski akcelerator, odkryto hiperjądra, uruchomiono pierwsze łącze internetowe i pierwszą polską stronę www. Teraz w nowoczesnych laboratoriach naukowcy będą mieli jeszcze lepsze warunki do odkrywania świata. Obecnie na wydziale bardzo wiele uwagi poświęca się zagadnieniom astrofizyki, optyki, fizyki jądra atomowego, cząstek elementarnych, półprzewodników, ogólnej teorii względności i grawitacji. Pojawiają się też nowe kierunki badań, takie jak fizyka medyczna czy fizyka okularowa.
Centrum Nowych Technologii stawia z kolei na współpracę międzywydziałową. Fizyka, biologia, chemia, biotechnologia, informatyka oraz ochrona środowiska – to głównie tymi dziedzinami zajmują się studenci, doktoranci i naukowcy skupieni wokół CeNT-u. Najchętniej jeśli te zadania dotyczą nie jednej, a kilku dziedzin, bo w tym budynku interdyscyplinarność i eksperymentalność to podstawa.* W Centrum Nowych Technologii działa obok siebie 17 różnych laboratoriów.* Prowadzone są tam badania z różnych dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych. Fachowcy zajmują się m.in. bioinformatyką i biologią systemów, technologią nowych materiałów funkcjonalnych, fotoelektrochemią, spektroskopią NMR, neurobiologią molekularną, chemią bioorganiczną i metaloorganiczną, genetyką nowotworów człowieka czy medycyną doświadczalną.
CeNT bardzo liczy na współpracę ze wszystkimi wydziałami uniwersyteckimi. Nie będziemy prowadzić studiów licencjackich, natomiast bardzo chętnie włączymy się w prowadzenie studiów magisterskich i doktoranckich – powiedział prof. Piotr Węgleński, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Nowych Technologii.