Trwa ładowanie...

Dwa niemieckie pojazdy z okresu II wojny światowej wydobyte z dna Pilicy

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej.

Dwa niemieckie pojazdy z okresu II wojny światowej wydobyte z dna Pilicy
dqscsda
dqscsda

Chodzi o transporter opancerzony Sd.Kfz. 250 oraz ciągnik artyleryjski Sd. Kfz. 7, które należały do 25 Dywizji Pancernej. Co ciekawe, ugrzęzły one w Pilicy, podczas próby przekroczenia rzeki we wsi Górki (w powiecie białobrzeskim). Stało się tak m.in. z powodu niskiej temperatury, gdyż całe zdarzenie miało miejsce w styczniu 1945 roku.

Badacze ustalili, że z samych pojazdów przed ich porzuceniem w rzece, zostało zabrane uzbrojenie. W ciągniku Niemcy zdetonowali jeszcze ładunek wybuchowy. Wiadomym było, iż przez kilka pierwszych lat po wojnie pojazdy były widoczne z perspektywy brzegu. Jednak z upływem czasu rzeka wchłonęła transporter i ciągnik artyleryjski. Po ich wydostaniu okazało się, że we wnętrzu znajdują się np. części zapasowe, narzędzia oraz wyposażenie załogi.

Ogromnym zaskoczeniem był fakt, iż wiele z nich po dziś dzień przetrwało w doskonałym stanie. Jednak największe zdziwienie wzbudza odnaleziona w jednym z pojazdów laska góralska z napisem "Zakopane". Do tego nietypowego znaleziska dotarła grupa pasjonatów, z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST. Prace były prowadzone w dniach 8-10 października br. Oba pojazdy zostały teraz przekazane Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Chrcynnie, gdzie przejdą gruntowną modernizację .

dqscsda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqscsda
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj