Trwa ładowanie...

Duże zmiany przy Centralnym. Dwa dodatkowe przejścia dla pieszych

"Realizacja inwestycji jest zaplanowana na drugą połowę roku".

Duże zmiany przy Centralnym. Dwa dodatkowe przejścia dla pieszych
d2jx7x5
d2jx7x5

Budowę dwóch dodatkowych przejść dla pieszych na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i E. Plater zapowiedział Zarząd Dróg Miejskich. Dziś zaprezentował wstępną koncepcję projektowanych rozwiązań.

Dziś to skrzyżowanie jest jednym z najbardziej niewygodnych miejsc dla pieszych w centrum miasta. - Choć ruch pieszych jest tu zdecydowanie większy niż samochodowy, na drugą stronę ulicy pieszo można się przedostać tylko po schodach - podkreśla ZDM. Nie ma tu ani wind ani pochylni, co jest szczególnie uciążliwe dla osób starszych i niepełnosprawnych. Utrudnienia powodują, ze wielu pieszych decyduje się na nielegalne przekraczanie ulicy. Zarząd przypomina, że tylko w ciągu 5 lat doszło w tym miejscu do kilku potrąceń, także śmiertelnych. W 2015 roku na odcinku od ul. Chałubińskiego do ronda Dmowskiego doszło do 51 wypadków i 116 kolizji, w których ranne zostały 73 osoby. Nowe przejścia mają - według ZDM-u - zmienić sytuację i poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu.

Interes wszystkich uczestników ruchu

Wykonawca dokumentacji projektowej przedstawił dwa warianty proponowanych zmian. Jeden z nich zakładał wyznaczenie nowych „zebr” przez ul. E. Plater (po stronie Dworca Centralnego) i przez Al. Jerozolimskie (od strony Marriotta). To drugie przejście będzie umożliwiać także dojście do przystanków tramwajowych przy dworcu. Oprócz przejść, pojawią się też przejazdy rowerowe, które pozwolą poruszać się rowerem w ciągu ul. E. Plater.

- Wprowadzając zmiany, bierzemy pod uwagę interes wszystkich uczestników ruchu, tak aby nowe rozwiązania nie pogorszyły warunków jazdy - podkreślają urzędnicy. W szczególności dotyczy to wyjazdu samochodów i autobusów z ul. E. Plater od strony Dworca Centralnego w kierunku ul. Marszałkowskiej i ruchu tramwajów w ciągu Alej Jerozolimskich. Dlatego konieczne jest precyzyjne wyliczenie zmian w cyklu sygnalizacji. - Wstępna kalkulacja wskazuje, że wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych skróci wyświetlanie czasu zielonego dla pojazdów jadących Alejami średnio o ok. 3-4 sekundy, w zależności od kierunku i pory dnia. Zyskają za to wyjeżdżający z ul. E. Plater – tu zielone może się palić o 9 sekund dłużej, w czasie gdy piesi będą przekraczać Aleje Jerozolimskie. Czasy są orientacyjne, ponieważ skrzyżowanie jest częścią Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, który dopasowuje cykle świateł do ruchu - informują przedstawiciele Zarządu.

Nie będzie trzeciego przejścia

Znacznie dalej idące zmiany wprowadziłoby wyznaczenie dodatkowego, trzeciego przejścia dla pieszych (przez Al. Jerozolimskie po stronie wschodniej). - Nowe przejście wymagałoby wyświetlania czerwonego światła dla niemal wszystkich kierunków przez dodatkowe pół minuty. To mogłoby znacznie utrudnić zarówno ruch samochodów w Alejach Jerozolimskich jak i przejazd autobusów i tramwajów – dlatego nie planujemy wprowadzać takich zmian - zapowiada ZDM .

d2jx7x5

Dokumentacja dla budowy dwóch nowych przejść ma być gotowa przed końcem kwietnia, natomiast realizacja inwestycji jest zaplanowana na drugą połowę roku.

d2jx7x5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jx7x5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj