RegionalneWarszawaDramat lokatorów zreprywatyzowanej kamienicy. Mają miesiąc na opuszczenie domu

Dramat lokatorów zreprywatyzowanej kamienicy. Mają miesiąc na opuszczenie domu

Komisja Weryfikacyjna przyjrzy się bliżej sprawie.

Dramat lokatorów zreprywatyzowanej kamienicy. Mają miesiąc na opuszczenie domu

Sytuacja lokatorów zreprywatyzowanej kamienicy przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie staje się coraz bardziej dramatyczna. Mieszkańcy mają miesiąc na opuszczenie swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. - Czekamy i nie zamierzamy się wyprowadzić - komentuje mieszkaniec bloku.

Jak podaje IAR, mieszkańcy przy ul. Skaryszewskiej 11 mają obowiązek opuścić kamienicę z powodu zaległości czynszowych. Sprawa zyskała rozgłos już w 2016 r., wtedy po raz pierwszy zorganizowano protest przeciwko reprywatyzacji budynku.

- Jesteśmy w zawieszeniu i uważamy, że dopóki sąd nie rozstrzygnie, czy te czynsze są legalne czy nielegalne i nie wyjaśni się sprawa własności obiektu, czekamy i nie zamierzamy się wyprowadzić – komentuje dla IAR Waldemar Szewczyk, jeden z mieszkańców.

WawaLove.pl zwróciło się do Komitetu Obrony Lokatorów z pytaniem, jak można pomóc mieszkańcom kamienicy.

- Skupiamy się na tworzeniu pozwów dotyczących nielegalnej podwyżki czynszu. Pomagamy odpowiadać również na pisma firm, które z powodu remontu pozbawiły lokatorów mieszkania, nie oferując lokali zastępczych. Naszym celem jest opóźnić eksmisje - komentuje KOL.

Dodatkowo lokatorzy zwrócili się o pomoc do Komisji Weryfikacyjnej, aby przyjrzała się sprawie kamienicy.

- Dostaliśmy sygnał od mieszkańców. Nastąpiła również wymiana korespondencji. Lokatorzy dostarczyli nam niezbędną dokumentację. Natomiast o sytuacji wypowiedzenia umów dowiedzieliśmy się wczoraj – komentuje dla WawaLove.pl Oliwer Kubicki, rzecznik prasowy Komisji Weryfikacyjnej. – Najprawdopodobniej sprawa zostanie poddana pod dyskusję w piątek, na niejawnym posiedzeniu Komisji - dodaje.

Podobne obietnice złożył w poniedziałek członek komisji poseł Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapewnił o zaangażowaniu w sprawę poprzez spotkanie z mieszkańcami. - Na najbliższym posiedzeniu niejawnym postaram się postawić sprawę Skaryszewskiej 11 na wokandzie komisji, żeby komisja się zapoznała i żeby skierować tę sprawę do trybu przygotowawczego – dodał Lisiecki.

Mieszkania zastępcze

O zabranie głosu w sprawie poprosiliśmy urząd dzielnicy Pragi Południe. - Jeśli mieszkańcy złożą stosowne pisma w sprawie lokali zastępczych z pewnością będą one rozpatrywane zgodnie z procedurami - komentuje Jerzy Gierszewski, rzecznik prasowy dzielnicy. - Za samą sprawę reprywatyzacji odpowiada jednak urząd miasta, a nie poszczególne dzielnice - kontynuuje Gierszewski.

Część lokatorów przyjęła już lokale zastępcze od gminy. Pozostali wciąż walczą sądownie o obniżenie czynszu. W budynku wciąż pozostaje jeszcze 10 rodzin. Często nie przysługuje im prawo do innego mieszkania. W takiej sytuacji jest Janina Ryszko. W rozmowie z IAR wyznała, że po dwóch operacjach kręgosłupa nie może znaleźć stałej pracy. Znajduje się więc w niekorzystnym położeniu finansowym.

- Wszyscy mieszkańcy ul. Skaryszewskiej 11 powinni zgłosić się do pani Magdaleny Młochowskiej, pełnomocnika ds. rozwiązywania problemów lokatorów z budynków objętych roszczeniami. Każdy przypadek będzie rozwiązywany indywidualnie - informuje Agnieszka Kłąb, ze stołecznego ratusza.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl

Źródło: IAR/ WawaLove.pl

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)