RegionalneWarszawaDekomunizacja stolicy. Ważą się losy Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Dekomunizacja stolicy. Ważą się losy Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej

Podczas remontu parku Skaryszewskiego zniknie pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. - Losy tego pomnika obecnie stojącego w alei przy rondzie Waszyngtona, są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski - tłumaczy Bartosz Milczarczyk rzecznik ratusza.

Dekomunizacja stolicy. Ważą się losy Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kmiński

26.06.2018 | aktual.: 26.06.2018 14:06

W związku z rewitalizacją parku na Pradze-Południe zostaną naprawione nawierzchnie alejek. Prace będą polegać na wyfrezowaniu starego, zniszczonego asfaltu i położeniu warstwy nowego. W tym momencie asfalt w parku jest w bardzo złym stanie, przez co mieszkańcy mają trudności w jeżdżeniu na rolkach czy spacerowaniu z wózkiem. Dodatkowo zostaną wymienione betonowe kosze, latarnie na nowe oraz remont trzech mostków zlokalizowanych w alei osi głównej i obwodnicowej i do generalnego remontu balustrady betonowe.

Obraz
© Agencja Gazeta | Słwomir Kamiński

Jednak to nie wszystko. Zmieni się wejście do parku, gdzie stoi Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii. Jak tłumaczy stołeczny ratusz, losy pomnika są zależne od stanowiska Muzeum Historii Polski. - Po otrzymaniu pozytywnej decyzji, o zabezpieczeniu monumentu, rozpocznie się jego demontaż. Muzeum przejmie pomnik w depozyt - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Zaznacza, że wszelakie prace remontowe i naprawcze są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Demontaż monumentu związany jest z ustawą dekomunizacyjną. W ustawie jest zapis, który nakazuje usunięcie wszystkich pomników, nazw i tabliczek przypominających komunizm. Za zniknięciem Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii stanął Instytut Pamięci Narodowej i wojewódzki konserwator zabytków.

Monument ten upamiętnia żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku w walce o Pragę. Zaprojektowany przez A. Nenko i odsłonięty 15 września 1946. Od 1989 roku pomnik był wielokrotnie dewastowany.

Obraz
© Agencja Gazeta | Mariusz Cieszewski

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)