Czytanie współczesnej Warszawy
WarszawaCzyta - jedno miasto, jedna ksiażka, pięć dni i dziesiątki wydarzeń
WARSZAWA CZYTA to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmieni się w dyskusyjny klub czytelniczy. W tym roku do czytania wybrano "Cwaniary" Sylwii Chutnik. Książka będzie tematem paneli, warsztatów streetartowych, gry miejskiej, wycieczki rowerowej, międzypokoleniowego audiobooka, a przede wszystkim rozmów, dyskusji, a czasem może kłótni. Każdy moze się przyłączyć i stworzyć własny pomysł na odczytanie powieści Chutnik.
Wierzymy, że wspólna lektura i akcje z nią związane mogą stać się katalizatorem lokalnych działań, sposobem na integrowanie lokalnych społeczności, drogą do przypomnienia lokalnych tożsamości. Chcemy to robić w Warszawie! Chcemy również promować warszawskie czytelnicze kluby dyskusyjne oraz biblioteki, jako miejsca, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta.
Akcja WARSZAWA CZYTA jest organizowana, aby porozmawiać o książce, podzielić się wrażeniami, ale też odczytywać na różne sposoby współczesną Warszawę, jej problemy i wyzwania, przed którymi nasze miasto stoi - czego naszemu miastu brakuje, czego ma za dużo, jak chcielibyśmy je zmieniać, jak chcielibyśmy w nim żyć.
Warszawa czyta cały czas - w dzień, w nocy, w domu, na spacerze, w drodze do pracy czy szkoły. Ale akcja WARSZAWA CZYTA odbywa się dokładnie między 8 a 12 maja, czyli równolegle z Tygodniem Bibliotek - biblioteki są bowiem naturalnym sprzymierzeńcem w propagowaniu czytania i budowaniu lokalnych więzi w oparciu o lekturę.
Co będzie się działo? Odbędzie się m.in. cwaniacka gra miejska, „Jestem wtedy, kiedy krzyczę” - panel dyskusyjny z udziałem Sylwii Chutnik, międzypokoleniowy audiobook na żywo, panel dyskusyjny "Warszawa - miasto mieszkańców czy deweloperów?", sztuka w przestrzeni miejskiej i warsztaty sitodruku z udziałem ilustratorki "Cwaniar Marty" Zabłockiej, otwarty trening samoobrony dla kobiet, warsztat ruchowy o stawianiu granic, warsztaty literackie dla licealistów i spotkania dyskusyjnych klubów książki.
Więcej informacji znajdziecie na stronie warszawaczyta.org