Czy tak będzie wyglądała Warszawa na zdjęciach?
Czy setki tysięcy zdjęć zniknie ze stron www?
Parlament Europejski rozważa likwidację wolności panoramy. Oznacza to, że z blogów, portali społecznościowych lub serwisów informacyjnych będą musiały zniknąć zdjęcia, na których znajdują się niektóre warszawskie budynki czy ulice.
Wolność panoramy zakłada, że obiekty znajdujące się w przestrzeni publicznej mogą być legalnie fotografowane, a ich zdjęcia udostępnione w sieci. To właśnie dzięki tej wolności czytając artykuł o Starym Mieście czy Zamku Królewskim, można obejrzeć ilustrujące artykuł zdjęcia.
Teraz ta wolność jest zagrożona. Dotyczy to nie tylko dziennikarzy, ale także blogerów, fotografów miejskich, artystycznych fanpejdży lub zwyczajnych stron www ze zdjęciami Warszawy. Propozycję ograniczenie prawa wolności panoramy w Europie zgłoszono w ramach prac nad harmonizacją regulacji prawa autorskiego w krajach Unii Europejskiej.
Z rekomendacji, jakie przygotowali europarlamentarzyści wynika, iż chodzi wyłącznie o współczesne posesje, których twórcy zmarli mniej niż siedemdziesiąt lat temu. Niestety, w praktyce, w warszawskich warunkach dotyczy to także odbudowanych po wojnie zabytków, a nawet całych dzielnic. Jak zilustrować artykuł o Nowym Świecie, jeśli jego zdjęcia nie będą wolne do 2053 roku?
Jeżeli pomysł europarlamentu wejdzie w życie, z sieci będą musiały zniknąć zdjęcia nie tylko miasta, ale też te ilustrujące zwyczaje, kulturę lub tradycję - jeśli będzie na nich obiekt znajdujący się w przestrzeni publicznej. Chodzi m.in. o pomniki, parki, place czy ulice. Unijna propozycja będzie oznaczać, że takie fotografie będą łamać prawo autorskie.
Wieża Eiffla tylko za dnia
W niektórych krajach UE wolność panoramy już ograniczono. Pozwala na to unijna dyrektywa InfoSoc. Tak jest np. we Francji lub we Włoszech. W tych krajach nie wolno publikować zdjęć obiektów publicznych bez zgody właściciela praw autorskich. Najlepszym przykładem jest wieża Eiffla w Paryżu. Prawem autorskim chronione jest oświetlenie wieży, więc można ją fotografować za dnia, ale na opublikowanie jej zdjęć wykonanych po zachodzie słońca trzeba uzyskać pozwolenie właściciela praw autorskich
Jak można się bronić? Można wysłać e-mail do jednego lub więcej posłów Parlamentu Europejskiego ( lista posłów PE z adresami e-mail ) i podać własny przykład ograniczeń i negatywnych skutków. Można też wysłać tweeta do jednej z grup skupiających polityków PE lub zredagować tweeta lub ogólny komunikat o problemie w mediach społecznościowych.
Nie wiadomo jeszcze, czy projekt reformy unijnych przepisów prawa autorskiego trafi do PE w tym czy dopiero w przyszłym roku. Mimo zapowiedzi, że europarlamentarzyści mówią "raczej o odrzuceniu tego pomysłu", nie wiadomo, jak rzeczywiście potoczy się głosowanie.