Czy tak będzie wyglądała nowa Skra? Miasto jest gotowe na zagospodarowanie terenu
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania okolic stadionu Skry. Zgłoszono sześć projektów. Wygrał pomysł Aleksandra Wadasa z Gdańska. Według jury najlepiej połączył przeznaczenie obiektu z krajobrazem. Na realizację ambitnego przedsięwzięcia miasto zabezpieczyło 25 mln złotych.
Na stronie stołecznego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego we wtorek pojawiły się wyniki konkursu dotyczącego nowej koncepcji zagospodarowania terenów sąsiadujących z kultowym obiektem sportowym. Wygrała koncepcja przewidująca usypanie w pobliżu niewielkiego wzniesienia oraz stworzenie sporej wielkości stawu z kładką przechodzącą przez środek zbiornika.
W rozmowie z portalem warszawa.wyborcza.pl, dyrektor miejskiego biura sportu nie ukrywał zachwytu nad zwycięską pracą: "Jest fantastyczna, wybraliśmy ją jednomyślnie" - przekonywał Janusz Samel. Zaznaczył, że ujęła go propozycja stworzenia pomiędzy Skrą a Polem Mokotowskim terenu przeznaczonego dla sportowców-amatorów. To idealne miejsce na tego typu aktywność.
Stadio Skry - nowe oblicze
"Projekt w bardzo udany sposób połączył szacunek do dziedzictwa, funkcjonalne rozwiązania dla korzystających z obiektu profesjonalnych lekkoatletów, rugbistów i innych sportowców, a także amatorsko uprawiających sport i pomysłowy program rekreacyjny, włączając przy tym kompleks sportowy w całość otwartego programu parkowego Pola Mokotowskiego. W zaprezentowanej koncepcji zachowane zostały wszystkie wartościowe elementy założenia, a nowe uzupełnienia zaprojektowano w oparciu o pierwotne osie kompozycyjne" - brzmi treść opinii sądu konkursowego na temat zwycięskiej koncepcji.
Co dalej z niszczejącym kompleksem sportowym "Skra"? Miasto zarezerwowało na uporządkowanie przylegającego do stadionu terenu 25 mln zł. To jednak budżet zapisany w wieloletnich planach finansowych. Pomimo wyłonienia zwycięzcy w konkursie na projekt zagospodarowania okolic obiektu, do realizacji jeszcze długa droga. Ratusz przewiduje, że prace mogą zacząć się najwcześniej w 2020 roku.
Nim dojdzie do wielkich porządków na tym terenie, miasto musi odzyskać kompleks od klubu Skra, który nie chce wydać obiektów. Pomimo wyroku sądu i przegranego procesu, stadion wciąż pozostaje w rękach władz klubu. Gdy tylko nastąpi wydanie nieruchomości miastu, ruszy wielka modernizacja. Na razie samego otoczenia obiektu. Stadion Skry ma zostać odnowiony w późniejszym terminie.
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl